15.4.19

Denisa Prošková: V Česku sportují jen děti z bohatých rodin, ty z chudých tloustnou

České děti prokazatelně tloustnou a jsou stále neohrabanější. Ukazuje se také, že pro mnoho z nich je sport čím dál hůře dostupný. Kdo za úpadek pohybu může? A dá se něco udělat pro to, aby se kondice dětí zlepšila?


Z článku z magazínu MF DNES Rodina DNES vybíráme:

V solventnějších rodinách často dětem taxikaří matky, které jsou v domácnosti, případně si rodina na rozvoz dětí po kroužcích najímá chůvy. V chudších rodinách – pokud si jeden z rodičů nemůže dovolit zkrácený úvazek, nebo nedisponují zdarma pomáhajícím příbuzenstvem – toho děti do deseti let mnoho nenasportují.

Jenže právě v období mezi čtvrtým a desátým rokem je pohyb pro rozvoj dítěte zcela zásadní a navíc se utváří jeho celoživotní vztah ke sportu. Je to stejné jako s cizími jazyky: co se nenaučíte v dětství, v dospělosti můžete sice dohnat, ale s mnohem větší námahou. V deseti letech si už dítě dojede a dojde samo, jenže když dosud nikam nechodilo, rozpohybovat ho je složitější.

Budiž chvála všem školám, které organizují mimoškolní sportovní aktivity a pronajímají hřiště či tělocvičny různým oddílům, takže děti mohou sportovat rovnou po vyučování bez složitého cestování. Kázat uštvané samoživitelce, na kterou se zaměstnavatel škaredí, když potřebuje ve čtyři odpoledne svištět pro dítě, že jde o věc priorit, není fér. Někdo prostě každý den vozit děti přes celé město nemůže.

3 komentáře:

Tomáš Barták řekl(a)...

Nechci být nefér, ale myslím si, že na boj proti obezitě někdy stačí, když rodiče se svými dětmi jdou na procházku, provozují turistiku a obecně se hýbou. Rodič s dětmi. Tak jim dají příklad. A příklady táhnou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To je dneska svět... Curriculum vitae:
'V dětství trpěl vysokým stupněm obezity, pocházelť z chudých poměrů. Zhubnul až jako jako úspěšný podnikatel.'
Pytlici si nemohou vybavit, že by se v dětství věnovali sportovním aktivitám nějak organizovaně. Celé odpoledne venku s mičudou, na kole, na stromech, v létě ve vodě, v zimě na sáňkách. Začali tloustnout až jako učitelé. Třicet pět let v sádle. Jestli pytlici nedostanou co nevidět přidáno na platu, nevejdou se do kalhot...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já teda nevím. My lezli po stromech, hráli různé hry, lítali na kolech, bruslili na kdejaké louži, balon nestojí majlat ani dnes.

Okomentovat