3.4.19

Dalibor Martišek: Malá úvaha o konkrétních znalostech a tvořivých řešeních

Za pár let už nikdo nebude stát o konkrétní znalosti, ale o tvořivá řešení. Jedna z nejkonkrétnějších a tedy nejzbytečnějších znalostí je znalost písmenek. Takže děti neučme číst a psát. Ať hned od mateřinky něco tvořivě řeší.

Že jsem se už úplně zbláznil? No, snad ještě ne. Zatím jsem jen logicky dovedl ad absurdum jednu z velmi zajímavých tezí profesora Hejného:

(zdroj viz zde druhý plakát vlevo dole).

Něco takového může pronést jenom člověk, který si myslí, že kalkulačky tak nějak samy od sebe padají z nebe. Dovoluji si ho upozornit, že kalkulačky z nebe nepadají.

Každou kalkulačku, ať už lepší, anebo horší, musel někdo vymyslet, navrhnout a vyrobit. Člověk, který neumí násobit, může vymýšlet a tvořit, co chce a jak chce, ale stroj na násobení vymyslet nemůže. Matematik by řekl, že nesplňuje nutnou podmínku.

Popsat podmínky, které jsou k výrobě kalkulačky postačující, si netroufám. Jisté je, že s každou kalkulačkou, počítačem, mobilem či navigací si kupujeme (a stále více kupovat budeme) spoustu zcela speciálních a zcela konkrétních znalostí, jejichž rozsah a hloubku si ti, kteří "tvoří bez konkrétních znalostí", nedokáží ani představit. Právě díky velmi rozsáhlým, zcela konkrétním a podle Hejného neprodejným znalostem patří vývojáři těchto zařízení k nejlépe placeným lidem na planetě.
Tvořit bez znalostí je jako vařit bez potravin. Jak takové vaření vypadá, to jsem viděl nedávno zde - pan filozof neměl ani tu příslovečnou vodu.

Když se tak dívám kolem sebe, tvořivých Neználků, kteří bez kalkulačky nezvládnou ani malou násobilku, valem přibývá Půjde-li to takto dál, začnou se objevovat i takoví, kteří intelektuálně skončili u zvířátek dědy Lesoně. Arabské číslice jim nebudou říkat vůbec nic a běžná kalkulačka pro ně bude španělskou vesnicí. Obávám se, že žádný informatik nebude ochoten plýtvat svými drahocennými "neprodejnými" znalostmi na to, aby sestrojoval kalkulačky speciálně pro tyto tvořílky.


Tvorba lidí bez znalostí určitě potřeba není a nebude. Naopak informační technologie a lidi, kteří je pomocí svých "neprodejných" znalostí vyvíjejí, budeme potřebovat stále víc a budou stále dražší. S přibývajícími hlupáky jich ovšem bude zákonitě ubývat. Nezvrátíme-li současný trend, jednoho krásného dne staří ajťáci vymřou a noví nebudou. Bez údržby a obnovy se pak dříve či později zhroutí počítačové sítě a lidstvo zemře hlady.

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

běžná kalkulačka pro ně bude španělskou vesnicí

Nebude.
To by si museli ponejprv povyhledat, co je ta španělská vesnice.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak se tvorive resi vypocet povrchu kvadru nebo chemicka sloucenina?

Laďka Ortová řekl(a)...

Skvělé. Jak je možné, že to tolik lidí nechápe? Pořád jen tvořivost, spolupráce a další měkké dovednosti, ale jak se naše děti budou živit? Kdo je bude platit za spolupráci a prezentace? A co vlastně budou prezentovat? A co budou jíst?

Eva Adamová řekl(a)...

Tvořivých bambulů, kteří nejsou schopni dosadit do vzorce, provést výpočet na kalkulačce, pochopit dle vzorce na čem výsledek závisí přímo úměrně a na čem nepřímo úměrně, natožpak aby byli schopni přenést si vzorec do praxe nebo naopak praxi do vzorce, nám už přibývá i gymnáziu. A jediné, co se jim daří skutečně tvořit jsou obrázky na lavicích.

Vít Tomis řekl(a)...

daří skutečně tvořit jsou obrázky na lavicích.
Chlapci ještě nezjistili, že to tak nevypadá?

Okomentovat