12.4.19

ČT24: Začínají přijímačky na střední školy. Podle Kartouse by byla lepší třeba esej, prověřila by myšlení

Na maturitních oborech středních škol začínají v pátek jednotné přijímací zkoušky. Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které je organizuje, se letos přihlásilo 89867 dětí. Uchazeči budou skládat hodinový test z češtiny a test z matematiky, který trvá 70 minut. Podle Bohumila Kartouse z organizace EDUin je taková specializace příliš úzká a bylo by lepší testovat komplexní dovednosti. Rodiče by se pak měli snažit, aby na své děti netlačili a zbytečně je nestresovali.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Přijímaček se letos zúčastní přes dva a půl tisíce dětí více než vloni. Zhruba čtyři pětiny z nich se chystají na zkoušky na dvou školách, z obou pokusů se jim bude započítávat lepší výsledek. Od kritiků často zaznívá, že sítem nakonec projde téměř každý. Mluvčí EDUin Kartous ale odmítá, aby se počet studentů na středních školách s maturitou snižoval.

„Žijeme v situaci, kdy nás rychlost společenských a ekonomických změn v podstatě nutí k tomu, abychom poskytovali mladým generacím větší adaptabilitu a tím pádem jim umožňovali delší studium. Když se podíváte na dvacáté století, celou dobu rostl počet strávených let ve vzdělávacím systému. Je to skutečně přirozená reakce společnosti na to, co se děje,“ myslí si Kartous.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) a jeho kolegyně z Karlovarského kraje Jana Mráčková Vildumetzová (ANO) prosazovali zavedení takzvaného cut-off score, tedy nepřekročitelné minimum. Kdyby jej žáci nepřekonali, nedostali by se na maturitní obory. Vláda ale v únoru návrh hejtmanů zamítla. Podle Kartouse by odmítnutí uchazeči skončili jako levná pracovní síla v montovnách, což bylo údajně záměrem některých zastánců návrhu.


8 komentářů:

krtek řekl(a)...

Řekněme si to natvrdo: Nezavedením nepodkročitelné hranice se na nějakou střední školu dostane i žák, který neumí česky a nerozumí matematice. Bravo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle Kartouse by byla lepší třeba esej, prověřila by myšlení

A už nějakou někdy psal? Ten bystrý chlapec...
Pytlici na veřejnoprávních médiích oceňují, že ve svojí až zarputilé snaze o důslednou vyváženost, dostávají v té dnešní překotně se měnící době vedle lidí vzdělaných a rozumných poměrně hodně prostoru i odborníci na vzdělání, konzultanti a především pak auditoří.
Pytliky ale velmi hněte, že se ani odborníci na vzdělání nezasazují o to, aby uchazeči, kteří jsou úzkou specializací přijímacích testů stresováni do takové míry, že prostě nemají šanci uspět, ani k kdyby se zjevili, měli možnost ucházet se o přijetí na školu svých snů i následující roky, když už po celou dobu základní školní docházky nemyslí na nic jiného a připravují se ke zkouškám zodpovědně a pilně.
Jinak skončí až do konce života na pracovním úřadu, v lepším případě pak na ulici.

Anonymní řekl(a)...

Ono by spíše neškodilo, když by se zamyslela Česká televize a nezvala pana Kartouse.

Josef Soukal řekl(a)...

Portfolia by samozřejmě byla velmi objektivně zhodnotitelná, určitě by se do nich nepromítla ochota rodičů pomoci svým dětem se vzděláváním (tedy sociální a vzdělanostní zázemí), přijímací řízení by zbrzdila jen nepatrně (odhadem jen o půl roku). Esej by pochopitelně nesměl být svazován nějakými centrálními direktivami a nesměl by se hodnotit odklon od tématu a od útvaru (žák by tedy mohl psát, co chce a jak chce). Případný neúspěch v přijímacím řízení by nesměl znamenat to, že žák na vybranou školu nenastoupí - protože "žijeme v situaci, kdy nás rychlost společenských a ekonomických změn (...)" a "Když se podíváme na to, jak přemýšlet o tom, kdo a jaké má získat vzdělání, tak by to primárně mělo být rozhodnutí jeho a jeho rodičů". Zkrátka přijímání na střední školy by se dostalo do fáze, kdy by bylo i nemožné možné a kdy by mohl být přijat kdokoli kamkoli - do fáze, kdy by přijímací řízení bylo úplně k ničemu.
Téměř na sklonku mé učitelské kariéry mne ani zdaleka tak nemrzí výše mého platu jako skutečnost, že převládajícími znaky diskuse a rozhodování! o vzdělávání a školství je diletantismus a demagogie.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdy by bylo i nemožné možné a kdy by mohl být přijat kdokoli kamkoli

Takže prominentní dítka do elitářských škol.
V tom spočívá ona zbožně uctívaná rovnost v přístupu ke vzdělání.

Josef Soukal řekl(a)...

Ještě připomínám, že školy mají k dispozici ČTYŘICET PROCENT přijímací zkoušky. Na to všeználek ve studiu zapomněl?

Veronika Valíková řekl(a)...

Esej? Představuji si, jak by ji učitelé opravovali. Hádali jsme se i o čárky v diktátech. To by bylo mrtvých :)

Ygrain řekl(a)...

Už živě vidím ty šiky po zuby ozbrojených právníků, až by se Pepíček na základě naprosto dokonalé eseje někam nedostal....

Ale jako obvykle, Bohouškovi uniká jiná zásadní otázka: dostat se na školu ještě neznamená být schopen ji studovat. Just saying.

Okomentovat