8.4.19

ČT24: Průměrný plat učitele vloni vzrostl o 11 procent na 35 tisíc. Plaga chystá masivní navyšování

Ministr školství Robert Plaga (ANO) na tiskové konferenci sdělil, že v roce 2018 učitelům stoupnul průměrný plat o téměř 11 procent na 35 tisíc korun. Obdobné procentuální navýšení se týká i nepedagogických pracovníků, kteří vloni v průměru brali 20 tisíc. Ministr Plaga informoval, že pro další roky chystá „masivní navyšování“, aby na konci roku 2021 pobírali učitelé v průměru přes 45 tisíc.
Z článku na webu České televize vybíráme:

Ministr školství představil data, která resort získal od ředitelů škol. Ukazují, že průměrný plat učitele v roce 2018 činil 35 089 korun, což je nárůst o 10,9 procenta oproti předchozímu roku. Nepedagogičtí zaměstnanci ve školství vloni brali v průměru 20 078, což je o 11, 8 procenta více než v roce 2017.

Průměrná hrubá mzda v Česku vloni stoupla o 8,1 procenta na 31 885 korun měsíčně.

Plaga upozornil na zrychlující nárůst platů učitelů. Jestliže v roce 2018 činil nárůst téměř 11 procent, v roce 2017 to bylo 7,3 procenta a o rok dříve 5,4 procenta. „Z toho je vidět dynamika,“ pochvaluje si ministr, který soudí, že více peněz pro učitele učiní české školství „atraktivnější“.

Trend chce Plaga udržet i v následujících letech. „Předpokládáme, že v roce 2019 dojde k patnáctiprocentnímu nárůstu mzdových prostředků, které školy mají k dispozici,“ řekl ministr s tím, že by chtěl peníze v budoucnu rozdělovat rovným dílem do tarifní a netarifní části odměn, aby učitelům zajistil jistotu a zároveň umožnil ředitelům přidat těm, kdo mají dobré výsledky.

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Na naši školu částka na nadtarify pro letošní rok už dorazila. Že nebude ve výši slibovaných 5 % nám bylo jasné (jsme menší škola s průměrným počtem žáků na třídu kolem 20), ale že přijde jen ve výši 2 % to jsme přece jenom nečekali. A já se Plagy ptám, kde jsou zbývající 3 %. Ještě dobrá varianta by byla, kdyby byly na velkých školách, ale tím si nejsem vůbec jistá.

A bude-li to takto pokračovat, rozevřou se ještě více už i tak rozevřené nůžky mezi platy učitelů na velkých školách a na malých školách, což může na malých venkovských školách způsobit problémy. No posuďte sami, nastoupí matikář či angličtinář raději na školu ve větším městě, kde bude mít osobní ohodnocení nejméně 3000 Kč, nebo na malou venkovskou školu s osobním nejvýše 1000 Kč a navíc s tím, že dalších několik tisíc projezdí?

Eva Adamová řekl(a)...

A ještě dodatek, až přijde ekonomická stagnace, tak z natarifů učitelé neuvidí ani Kč.

Jirka řekl(a)...

Takže jen další masivní masáž. Ještě kolem kostrče to mám z toho papírování nějaké zatuhlé. Přitlačte pane Roberte.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Průměrný plat učitele vloni vzrostl o 11 procent na 35 tisíc.

A to je i s vedoucími pracovníky, a nebo bez nich? Proč se to neuvádí?

Simona CARCY řekl(a)...

Čo vy si, Plaga, představujete pod takým slovom masívny?

Jirka řekl(a)...

Čo vy si, Plaga, představujete pod takým slovom masívny?

No jo. Tak se mějte pěkně, pane ministře.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vztahovat budouci mzdu ke mzde z roku 2017 je vysmech. Tou dobou bude prumerna mzda v CR jinde a oni budou tvrdit, ze splnili vse.
To nas maji za idioty nebo co?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by uvítali, kdyby si ministr a vůbec tihleti bodří chlapci a děvčata ty řeči o neustálém přidávání napřesrok vetkli za klobouk, laskavěěě. Tak akorát tím štvou lidi proti učitelům.
Ale možná to je pravým smyslem těch výlevů.

Milladia řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat