29.4.19

Anna Brzybohatá, Karla Mráčková: Ve školách chybí branná výchova. Děti umí telefonní čísla, ve zbytku tápou

Branná výchova není na základních školách od roku 1991. Okrajově je nyní součástí několika předmětů jako občanská nauka, výchova ke zdraví, dějepis a jiných. Současná generace lidí mezi 30 a 40 lety tak například neví, jak se chovat během nehod, protože je to nikdo neučil. Školáky se proto snaží vzdělávat také hasiči.
Z doprovodného článku na iDNES.cz vybíráme:

„Znalosti mladé generace jsou opravdu špatné, což platí i pro lidi do 40 let, kteří brannou výchovu na škole neměli. Nemáme pro výuku specifický předmět, nejsou na to aprobovaní učitelé, protože předmět jako branná výchova neexistuje. A hlavně je k výuce spousta materiálů, ale neexistuje žádný komplexní, který by definoval, co a kdy se mají děti naučit. Často tak lidé nevědí, jak se chovat v poměrně běžných situacích jako je bouřka, dopravní nehoda, volání na tísňovou linku a podobně,“ říká jeden z autorů projektu „Hasiči pro školy“ Adam Fuksa, který je hasičským preventistou zlínského krajského ředitelství.

Důležité je například znát typy výstrahy sirén. Pro Českou republiku existuje jediná výstraha sirén určená veřejnosti, a to „všeobecná výstraha“, což je kolísavý tón trvající sto čtyřicet sekund. Ostatní jsou určeny profesionálům v rámci technické kontroly sirén nebo svolávání hasičů k požáru.


Poznámka redakce: Web projektu Hasiči pro školy i nabízené aplikace jsou zastaralé a odpovídají tvorbě před 10-15 lety. Při registraci web hlásil neošetřené chyby 404. Výukové materiály neodpovídají požadavkům na tvorbu otevřených vzdělávacích zdrojů dle Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020.

4 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Budou-li se děti např. o chování při nehodách a dalších krizových situacích učit prdlajs v občanské výchově nebo v branné výchově, vyjde to nastejno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve školách chybí branná výchova.

Jak průměrně dlouho v tom zdejším školství trvá asi tak, než vyjde najevo, že výrazně chybí to, co se původně halasně zrušilo jako zpravidla přežitek zřejmě ještě z dob Marie Terezie?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Branna vychova
Eticka vychova
Vychova k empatii
Vychova k pohybu
Vychova ke spravnemu jidelnicku
Vychova k obcanske spolecnosti
Vychova k lasce k eu
Vychova......

To je seznam, co by si nekteri chytrolini prali, aby se ve skole delalo. Pak bych prosila, kdyby tedy mohli odhlasovat( nejlepe v evropskem parlamentu a u soudu pro lidska prava), aby mel den 35 hodin.
Dekuji predem.

Pepa řekl(a)...

Ale paní K, to přeci není žádný problém, stačí jen úměrně zkrátit jednu hodinu koeficientem 24/35. To by jistě všichni poslanci počínaje národními a konče evropským parlamentem zvládli, pochopitelně za pomoci poradců, expertů, ...

Okomentovat