20.3.19

Ze sociálních sítí: Inkluze ve školách je nedomyšlená

Senátor Ivo Valenta komentuje na sociální síti Facebook článek v Blesk.cz: "Inkluze dětí s nejrůznějšími typy postižení do tříd se zdravými dětmi za každou cenu není správná cesta. Ano, v některých případech fungovat sice může, ale ve většině tomu tak není. Kvalitních asistentů je nedostatek. A tak ve finále inkluzí trpí jak děti zdravé, tak handicapované."
Celý text:

Inkluze ve školách je nedomyšlená. Tvrdím to dlouhodobě. Inkluze dětí s nejrůznějšími typy postižení do tříd se zdravými dětmi za každou cenu není správná cesta. Ano, v některých případech fungovat sice může, ale ve většině tomu tak není. Kvalitních asistentů je nedostatek. A tak ve finále inkluzí trpí jak děti zdravé, tak handicapované. Zdravé děti jsou brzděny ve výuce, mohou se setkávat i s agresí a dalšími nepříznivými projevy ze strany spolužáků s některými diagnózami. Děti s postižením se zase mohou pro své pomalé tempo stát terčem posměchu. Plně souhlasím s některými názory, uvedenými v článku, na úpravu systému inkluze – zvláště tím, že by děti s jiným tempem výuky měly mít při běžných základních školách speciální třídy. Byly by tak v kontaktu se zdravými dětmi a některé předměty by s nimi mohly mít společné. V jiných by postupovaly vlastním tempem za pomoci speciálních pedagogů i asistentů. Současná podoba inkluze ale nic nepřináší. Nedivím se tomu, že již na čtyři tisíce rodičů a pedagogů žádají změnu a především to, aby výuka žáků se závažnějšími diagnózami probíhala ve třídách s menším počtem žáků.

4 komentáře:

Ivo Mádr řekl(a)...

Inkluze po česku je zpackaný projekt, který v 95% případů poškodil úplně všechny. Postižené děti,nepostižené děti, učitele. Inkluze "za každou cenu" se evidentně neosvědčila.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Najde se nejaky investigativni novinar mimo Blesk a zacne se konecne psat pravda?
Ucitele vyrovali pred 4 roky .

Jana Karvaiová řekl(a)...

Varovali

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tvrdím to dlouhodobě.

Jé! To se všem jistě ulevilo.
Jistě se vše v dobré obrátí, když si problém uvědomují už i u valentů ve špajzu.
A což takhle vzít pár ubyznysených penízků a do té nedomyšlené inkluze lehce pozainvesovat? Co, senátore?

Okomentovat