27.3.19

Z diskuse v Poslanecké sněmovně o zrušení usnesení, kterým vyzývá vládu k dodržení slibu na navýšení platů pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství

Z diskuse v Poslanecké sněmovně o zrušení usnesení, kterým vyzývá vládu k dodržení slibu na navýšení platů pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství, dne 27. března vybíráme vyjádření poslance Zbyňka Stanjury: "Já jsem si to našel, pane předsedo Faltýnku, prostřednictvím pana místopředsedy, tak pro vás a pro vaše kolegy, kteří tak tleskali, jak to v tom roce 2012 to bylo špatné a v roce 2018 je to skvělé. Tak v roce 2012 byl průměrný plat v České republice 25101 Kč a průměrný plat učitele 27914. To znamená, když to zaokrouhlím, učitelé měli zhruba o 2800 více, než byl průměrný plat. V roce 2018 po tom, jak jste to skvěle změnili, je průměrný plat v České republice 31516 a průměrný plat učitele 31632, to znamená, to je o celých 120 korun více, než je průměrný plat. O 120 korun. Před šesti lety to bylo o dva tisíce a teď je to o 120 korun."

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Robert Plaga: Ještě jednou děkuji za slovo. Včera jsem vám děkoval za to, že téma vzdělávání, platů učitelů a budoucnosti této země je průřezovým tématem a že vnímám, že bez ohledu na politickou příslušnost se tím tématem zabýváme a že společným zájmem je ten tristní stav, který vznikl historicky na našich učitelích a nepedagogických pracovnících se snažíme společně napravit. Dnes ta debata uhnula úplně někam jinam a z tématu, které je důležité pro tuto zem, učitele, naplnění všech inovačních strategií, se stalo prachsprosté politikum.

Takže zpátky k programovému prohlášení vlády. Tam se říká, že na konci roku 2021 dosáhne průměrný plat pedagoga 150 % výše roku 2017. O tom bylo včerejší usnesení. A já jsem tady deklaroval, že už po úvodních jednáních s ministryní financí o rozpočtu na 2020 a výhledu na 2021, když sečtete střednědobý výdajový rámec 2021 a to, co bude v rozpočtu 2020, tak ta částka bude sedět. Tedy vláda programové prohlášení a možná poprvé v dějinách v této oblasti plní beze zbytku a hodlá ho naplnit. Takže veškeré disputace tady a veškerá debata o tom, že neplní a kašle na učitele, není pravdivá.

A proč se z toho stalo politikum? Ve chvíli, kdy někdo vystřelí, že to bude - a součástí usnesení, které jste schválili včera, je, že konečně - a já vám za to děkuji - budeme přidávat systémově od 1. 1. konkrétního daného roku, protože tak je konstruován rozpočet státu, a vše ostatní nemá ten kýžený efekt, tak pak tady vznikne debata o tom, že se vystřelí hausnumero, které navíc není v programovém prohlášení vlády. A když se budu bránit, že to není systémové, že to je nenaplnitelné, tak vy řeknete, že nebojuji za naše učitele. Bojuji, ale systémově a trvale a tak, abychom splnili, co jsme slíbili. To je jádro celé debaty.

Prosím vás všechny, vraťme se na tu racionální úroveň. Neříkejme, kdo jim chce přidat víc. A pak, když to je nereálný slib, tak tvrdíme, že ti druzí to nenaplnili. Vraťme se na tu normální letovou hladinu a přidejme pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům. Kontrolujte mě, jestli to budu mít ve střednědobých výdajových rámcích. Kontrolujte celou vládu, jestli ty peníze tam jsou, jestli jsou skryté díry v rozpočtu školství. A to je férová debata. Ne že se tady budeme předhánět v tom, kdo učitelům víc slíbí. Tohle se tady dělalo dvacet let a pak ty sliby nebyly a skončilo to politikem.

Takže ještě jednou prosím zpátky na racionální letovou hladinu. A věřím, že pro to najdeme soustředěnou podporu v rámci rozpočtu na rok 2020 a rámců na roky 2021 a 2022. Děkuju za slovo. (Velký potlesk poslanců v lavicích ANO.)

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Jenom krátce. Ono se to, pane ministře, velmi dobře poslouchá. Ale jak je možné věřit vašim slovům, když nectíte ani dohodu ze včerejšího večera. Jak je možné věřit vašim slovům, když oproti dohodě předsedů poslaneckých klubů se chováte jinak a netrvá to ani 24 hodin.

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já jsem si to našel, pane předsedo Faltýnku, prostřednictvím pana místopředsedy, tak pro vás a pro vaše kolegy, kteří tak tleskali, jak to v tom roce 2012 to bylo špatné a v roce 2018 je to skvělé. Tak v roce 2012 byl průměrný plat v České republice 25 101 Kč a průměrný plat učitele 27 914. A průměrný plat v České republice za všechny 25 101. To znamená, když to zaokrouhlím, učitelé měli zhruba o 2 800 více, než byl průměrný plat. V roce 2018 po tom, jak jste to skvěle změnili, je průměrný plat v České republice 31 516 a průměrný plat učitele 31 632, to znamená, to je o celých 120 korun více, než je průměrný plat. O 120 korun. Před šesti lety to bylo o dva tisíce a teď je to o 120 korun. To je odpověď na otázku, kterou mi položil pan předseda Faltýnek. (Velký potlesk v celé pravé části.)

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A všechny ty uváděné průměrné platy učitelů jsou bez vedoucích pracovníků, a nebo s nimi?

Okomentovat