30.3.19

Události, komentáře: Ministr Plaga: Poslanci z toho udělali bramboračku, učitelé budou brát 45 tisíc na konci přespříštího roku

Den učitelů si ve čtvrtek několik stovek z nich připomnělo v černém oblečení. Chtěli tak vyjádřit nesouhlas se stavem a hlavně financováním školství. Loni se průměrný plat pedagogů podle ministerstva dostal na 35 tisíc, letos by měl vzrůst na 39 tisíc. Ministr školství Robert Plaga (ANO) v Událostech, komentářích slíbil, že růst platů bude pokračovat a na konci roku 2021 dosáhnou průměrně 45 tisíc korun.
Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Podle spolků Učitelská platforma a Pedagogická komora, které podpořily čtvrteční protest, však je české školství stále podfinancované a práce učitelů nedostatečně ohodnocená. „Požadujeme skokové navýšení rozpočtu pro školství, skokové navýšení platů učitelů a hlavně aby s námi politici začali jednat. Pokud nás nevyslyší, tak bychom vyhlásili stávkovou pohotovost, případně stávku,“ varoval prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi.

„Bez radikálních investic do oblasti školství nelze očekávat zkvalitnění a zefektivnění vzdělávacího systému v ČR,“ uvedla předsedkyně Učitelské platformy a středoškolská učitelka Petra Mazancová.

Školské odbory protest nepodpořily. „Akce přišla velmi nečekaně. Aktivity kolegů, že dali najevo svou nespokojenost, si velmi vážím. Ale na druhou stranu říkám, že my jako odbory jsme v počáteční fázi vyjednávání o rozpočtu, máme za sebou jednání s ministerstvem školství, s ministerstvem financí a premiérem nás čekají. Teď se tvářit, že je všechno natřeno načerno, to tak nevnímám,“ uvedl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík, který byl hostem pořadu Devadesátka ČT24.1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Letos 39 000, tak hurá, coby letitá kantorka v nejvyšším platovém stupni mám se svými 39 200 hrubého nadprůměrný učitelský plat, kdo by to čekal?

Okomentovat