25.3.19

Události ČT: Učitelé v Polsku kvůli nízkým platům zvažují stávku. Může to ohrozit klíčové zkoušky

Polští učitelé rozhodují v referendu pořádaném odbory, jestli se jejich školy v dubnu připojí k celostátní stávce. Žádají větší navýšení platů, než slibuje vláda. Podle částečných výsledků tohoto hlasování má případná stávka velkou podporu a hrozí, že by mohla zasáhnout zkoušky na základních školách, které jsou zásadní pro přijetí na střední školy.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Stávku organizují odbory a přidat se může kdokoli. Kromě učitelů i další zaměstnanci škol jako třeba kuchařky. Podle odborů má stávka značnou podporu. „Máme jediný požadavek – růst platů. Chceme, aby se navýšily učitelům i všem zaměstnancům škol o tisíc zlotých (šest tisíc korun),“ uvedla mluvčí odborového svazu ZNP.(...)

Pokud časově neomezená stávka začne 8. dubna, může ale zasáhnout zkoušky mezi 6. a 7. třídou i závěrečné zkoušky na základních školách. Výsledky obojího jsou klíčové pro přijetí na školy střední. „Chci uklidnit všechny rodiče, zkoušky proběhnou. Věřím v odpovědnost odborů a učitelů,“ ujišťovala 5. března ministryně školství Anna Zalewská.
2 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

A co na to české školské odbory?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Může to ohrozit klíčové zkoušky

Musí to ohrozit klíčové zkoušky!
Ve zdejších skromných poměrech určitě přijímačky na střední školy a především pak maturity. A to přinejměnším dva roky za sebou. Ale který z učitelů by si bral nebohá dítka jako rukojmí? Kdo přijímačky či maturity nesloží, skončí na úřadu práce nadosmrtě, přeceee...

Okomentovat