22.3.19

Události ČT: Potíže začínajících učitelů

Kázeň žáků, jejich hodnocení a vyplňování školních dokumentů – právě s tím mají největší problémy začínající učitelé. Většině pomohou zkušenější kolegové, někteří ale zůstávají na všechno sami a skoro čtvrtina jich pak zvažuje, že školství úplně opustí.
Video na webu České televize

Doprovodný článek na webu České televize

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

To me vcera zvedlo ze zidle. Opet budeme vymyslet davno vymyslene. Statut uvadejiciho ucitele byl standard, ktery v dobe mych zacatku byl vsude( 1985). Jelikoz to byl “ socialisticky prezitek”, bylo to zruseno. A ted misto toho, aby se jen oprasilom, co bylo, bude NIDV za peknych par milionu “ vymyslet” to same. Kdyby ty same penize sly zrovna do skol, reditel by je dal ucitelum uvadejicim mlade a byl by klid.

A takhle je to se vsim. Tady jsou obrovske rezervy.

H a n a řekl(a)...

Naprosto souhlasím s J. Karvaiovou. Šmahem se zrušilo to, co se dnes vydává za velkolepost. Navíc za peníze, které by se daly využít mnohem užitečněji. Chybí sdílení, a tak se aspoň na některých radnicích snaží probudit k životu metodické kabinety, protože učitelé mezi sebou potřebují sdílet zkušenosti, nové metody atp. Když jsem začínala učit ve svých 19 letec - éra socialismu, měla jsem uvádějících učitelů více, v podstatě na každý vyučovací předmět. A nebudu zastírat, že zkušenosti, výuka v praxi, ukázkové hodiny, návštěvy zkušených praktiků v mých vyučovacích hodinách, to byla pro mě ta největší vysoká škola.

Eva Adamová řekl(a)...

Na škole, na kterou jsem za totáče nastoupila já, se to s nějakým uváděním moc nepřehánělo, ale vyžadovalo se, abych sama koukala, co kde lítá.

Pravdou ovšem je, že v matematice jsem tehdy měla situaci usnadněnou tím, že byly jednotné učebnice a bylo tutíž jasné, co a v jakém rozsahu učit. Navíc byly na škole už v té době nakopírované testy a písemky, které si učitelé předávali, a i z nich myslící člověk poznal, na co se ve výuce zaměřit. Ve fyzice to bylo, pokud se týká učebnic to samé, a didakticky skvěle zpracované písemky od tehdejšího Komenia používám dodnes, protože zůstaly nepřekonané.

Dnešní začínající učitelé nemají v tomto směru situaci vůbec lehkou. Na trhu je spousta učebnic a pracovních sešitů, z nichž mnohé jsou trestuhodně zpackané, ŠVP jsou leckde zpracované doslova šlempácky, na internetu je spousta prezentací a materiálů nevalné úrovně, jejichž původ je v šablonách, kolegové jsou přetíženi šablonovým doučováním, šablonovými čtenářskými i nečtenářskými kluby, nekonečnými šablonovými školeními a spoustou zbytečných papírů. Do toho slyší z médií kvanta kydů o moderní výuce, o nutnosti toho, aby každé dítě zažívalo úspěch, o nutnosti využívat ICT technologie, a oni chudáci v tom maglajzu nejsou schopni rozeznat, co je pro děti ten nutný základ. Oni už to v tom dnešním maglajzu nejsou mnohdy schopni rozeznat už ani jejich zkušenější kolegové.

Okomentovat