30.3.19

Kateřina Valachová: Učitelé berou méně, než se říká. A cítím v kostech, že se tady rodí velký problém

Ještě se prostě musím vrátit k parlamentní diskusi o usnesení k platům učitelů a vůbec k tématu platů ve školství. V posledních dnech se objevila řada čísel, často velmi odlišných. Tak bude dobré si v tom udělat trochu pořádek.


Za prvé cituji z programového prohlášení vlády: "Prosadíme více peněz do školství tak, aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent jejich výše pro rok 2017." Jen na okraj zdůrazňuji slovo MINIMÁLNĚ.

Co to pro pedagogy (dneska nechám stranou skutečně tristní situaci nepedagogických pracovníků, na které se s oblibou zapomíná) znamená v řeči čísel.

Především je třeba říci jednu věc. S těmi čísly je to obecně problematické, protože jedna věc jsou nějaké tabulkové a předpokládané platy, jiná věc je to, co skutečně učitelky a učitelé dostanou vyplaceno. V dávnější i nové minulosti jsme mnohdy slyšeli o takovém nebo onakém průměrném zvýšení, ale realita byla nakonec jiná. Jenže skutečnost se projeví až v následných statistikách, ve veřejnosti zůstanou titulky z novin, podle kterých „učitelé dostanou navíc deset procent“ nebo „ve školství vzrostou platy o patnáct procent“. Málokdo si za rok nebo za dva všimne drobné zmínky někde pod čarou, že skutečný růst byl daleko nižší. Proč a jak k tomu může dojít? To by bylo skutečně dlouhé vysvětlování a není tady na něj místo. Vrátím se k tomu někdy příště, až bude řeč o reformě financování regionálního školství.

A tak má veřejnost pocit, že pokud se někomu pořád přidávají peníze, jsou to učitelé. Jenže skutečnost je hodně jiná.

Ale co víme, to je, že průměrný plat pedagogických pracovníků ve školství v roce 2017 (v celku roku) dosáhl částky 31 632 korun (podle jiných zdrojů 31 229 korun, ale vezměme tu první částku, je to oficiální statistika MŠMT). Když si to přebereme s vládním programem, tak v roce 2021 má tedy být průměrný plat 47 448 korun. Už tady vidíme rozpor. Pan ministr Plaga a MŠMT mluví o částce nižší a to o asi 1500 korun (čili 46 tisíc, po nich to opakují média), místopředseda školského výboru Karel Rais (také ANO) rovnou jen o 45 tisících korun (!!!, ve čtvrtek večer na ČT24, bylo by zajímavé vědět, jak to počítal). Je to zase podle okamžité nálady tisíc sem, tisíc tam, vždyť to školství nějak snese.

Jak jsme nyní (v před polovinou roku 2019) daleko s plněním tohoto bodu vládního programu?

Opticky a teoreticky vlastně velmi dobře.

A to přes fakt, že loni dosáhl průměr platů pedagogických pracovníků ve školství podle realistických odhadů 33 992 korun. Meziroční růst 2017/2018 byl tedy pouze 7,5 procenta. Údaje MŠMT ale říkají, že v roce 2018 byl průměrný plat 35 089 korun. A tady je právě ten problém – tento údaj ještě není souhrn dosažené skutečnosti, ale pouhý předpoklad toho, jak by to mělo být.

Což platí i o dalším číslu: Letos má průměrný plat dosáhnout 39 091 korun (což je předpoklad a podle dosavadních zpráv se - je mi líto – SKUTEČNĚ ANI NÁZNAKEM NEZDÁ, že by mohl být splněn, ale tvařme se, že bude). Pak by růst 2018/2019 dosáhl přesně 15 procent tak, jak opakovaně vyhlásila vláda a koalice. Zajímavé je, že těch patnáct procent je vůči platu 33 992, nikoliv 35 089 – tedy oproti tomu realistickému předpokladu a ne vůči číslu, se kterým operují v médiích i v Poslanecké sněmovně zástupci ministerstva školství.

Ztrácíte se v tom? Nebojte, nejste sami. Ztrácí se v tom všichni, protože se tady pořád bavíme o procentech vypočítaných z čísel, u kterých nikdo neví, zda jsou skutečná nebo zda jsou výsledkem nějakého „doufání“ a hrátek s kolonkami. Jenže: Učitelky a učitelé nejsou vymyšlené bytosti, to jsou skuteční lidé a zasloužili by si jistě, aby dostávali skutečné a ne vymyšlené peníze.

No nic. Pojďme dál.

Od ledna 2020 je slíbené další zvýšení platů a to znovu 15 procent. Tedy by průměrný plat učitele měl podle jednoznačných vyjádření ministra Plagy i premiéra Babiše dosáhnout v roce 2020 částky 44 955 korun. Pokud by toto byla pravda (o čemž lze pochybovat), bylo by to všechno na dobré cestě. Co na dobré cestě! Když vezmeme číslo pana poslance Raise, tak bychom měli vlastně splněný vládní program! A to o rok dříve.

Já tedy tvrdím, že vláda slíbila těch 47 448 korun. Ale i k tomu by stačilo, aby se v roce 2021 průměr zvýšil o asi 5,5 procenta.

Těžko říci, jaká bude v roce 2021 průměrná mzda, ale výhledy Českého statistického úřadu a ministerstva financí pracují se sumou kolem 38 100 korun. Pak by to znamenalo, že průměrný plat učitele by v roce 2021 představoval asi 125 procent průměrného platu v celé ekonomice.
To sice není těch 130 procent, které opakovaně doporučila vládě Poslanecká sněmovna a kvůli kterým se odehrály nedůstojné a naprosto bezprecedentní kroky na hraně ústavnosti, ale není to od nich ani tak daleko.

Jenže je třeba opakovat znovu, že jedno jsou vysněná čísla a něco jiného realita. Všechno toto totiž platí v případě, že učitelům bude skutečně přidáno tolik, kolik je jim slibováno a především pak v případě, že k nim opravdu peníze na platy doputují. Protože to není vůbec jisté. Ostatně růst mezi lety 2017 a 2018 měl být také vyšší, než skutečně dosažených 7,5 procenta. Jenže slíbené peníze se různými cestičkami rozutekly jinam. Ale o tom již byla řeč.

Scény, které se odehrávaly kolem hlasování o usnesení sněmovny o platech, ve mně vyvolávají silný pocit, že v těchto plánech něco nehraje, že někde existuje rozhodnutí, o kterém nevíme a které znamená, že učitelé nedostanou to, co jim bylo znovu a znovu slíbeno. A také že rostoucí vědomí veřejnosti o tom, že platy učitelů nejsou zdaleka takové, jaké ohlašují oficiální data ministerstva školství, dělá situaci daleko složitější a výbušnější.

Protože proč by jinak ono usnesení Poslanecké sněmovny mělo být problém? Kdybychom směřovali plnou parou ke splnění vládního programu, kdyby ta krásná čísla o platech vydávaná ministerstvem školství byla pravdivá a učitelé již nyní brali v průměru 39 tisíc korun, pak by dosažení vztahu mezi průměrnou mzdou a průměrným platem učitele ve výši někde kolem 130 procent nemělo být pro rok 2020 zase tak nepřekonatelně obtížné.

Jenže ona to taková selanka zjevně není.

Je mi z toho smutno, jsem naštvaná a nemám z toho dobrý pocit.

Zdroj: blog autorky na iDNES.cz

Poznámka redakce: Za vlády Bohuslava Sobotky (17. ledna 2014 - 13. prosince 2017) zvyšování platů učitelů jen kopírovaly růst mezd v ČR a zároveň klesl podíl HDP na vzdělávání na nejnižší procento od roku 2001: v roce 2016 to bylo pouhých 3,6 %!

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A cítím v kostech, že se tady rodí velký problém

Kosterní pocity jsou jistě důvodné.
Škoda, přeškoda, že už prve nevnímala v hlavě problém inkluze.

Okomentovat