18.3.19

Střepiny TV Nova: Výuka dějepisu

Viníky nejsou žáci, ale systém.
Video na webu TV Nova.

9 komentářů:

Pepouš řekl(a)...

Nedělám si iluze o znalostech žáků. Nicméně si nemohu odpustit jednu poznámku. V reportáži je několikrát zmíněno, jak se dějepis učí chronologicky od pravěku k současnosti. Takže je jasné, že ty nejnovější dějiny na žáky základních škol čekají v průběhu či až ke konci devátého ročníku. Pokud tedy zmíněný test psali deváťáci v nedávné době, tak bych z logiky věci čekal, že většinu zmíněných témat teprve budou probírat. Takže uváděná procenta špatných odpovědí na ZŠ nebudou úplně vypovídající a tak bych výsledky se SŠ vůbec nesrovnával.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pořad byl velmi nevyvážený. Zástupce ASUD slovo nedostal, ale EDUinu ano. Nic nezaznělo o utajování revizí RVP apod. Výběr těch nejhloupějších odpovědí, správná žádná...

Janek Wagner řekl(a)...

Podobné ankety se dělají více méně neustále se stejnými výsledky. Pamatuji si na ankety z časopisu MY z 60. let, kdy se jednalo o události staré tehdy jen zhruba 20 let: rok 1945, 1948... Když k tomu vezmu masivní propagandu, tak byly výsledky s podivem. Nedávno jsem viděl i nějaký černobílý dokumentární film na tohle téma z doby, jen si vzpomenout...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

15. března ráno mě v Čt uvítalo významné výročí... Metro v Londýně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To ti respondenti neměli při ruce mobily? Jakože test, kdo má nabiflováno? A nazpaměť?
A pak, k čemu bude zdravotní sestře nebo instalatérovi, když bude vědět takové chytáky, jako kdo byl něčeho prvním prezidentem? To leda, kdyby se třeba ve sněmovně zvýšila četnost vzdělávacích okének, které razí například VéKá mladší. Kdo ale v té dnešní překotně měnící se době sleduje dění v parlamentu...
Co nevidět nahradí umělá inteligence i historiky. A až pokročí vývoj umělé pitomosti, tak i politiky. Ale v tomto směru jsou pytlici skeptičtí. Na umělou pitomost věda nemá zbla.

Eva Adamová řekl(a)...

Nesváděšla bych to jen na dějepis, co taková výchova k občanství? Jestli on není v těchto věcech zakopaný pes spíš tam.

A když si uvědomím, že většina deváťáků absolvuje druhé pololetí devítky ve stavu hybernace a neprobudí je ani přijímačky, tak se ani výsledkům této části ankety nedivím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Viníky nejsou žáci, ale systém.

Jak jinak!
Na celé té štrapáci je podstatné právě a jen, jestli neznalost dějepisných údajů nějak trápí ty systémově zanedbané žáky.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Viníky nejsou žáci, ale systém."

Očekávám, že viníci budou brzo nalezeni. Jsou to přece "UČITELÉ". A učí stále v duchu "sovětského modelu".

Radek Sárközi řekl(a)...

Žáci se brání indoktrinaci sovětským výkladem dějin tím, že si záměrně nezapamatují nic. Preventivně to používají i v hodinách biologie... ;-)

Okomentovat