25.3.19

Rozhovor Britských listů: Proč Češi nenávidí neziskové organizace

Bohumil Kartous hovoří s Petrem Lebedou, šéfem organizace Globolis a zakladatelem platformy neziskových organizací Měj se k světu, který napsal studii o vztahu české společnosti k neziskovým organizacím, o důvodech rostoucího populismu a o zdrojích iracionální nedůvěry vůči neziskovým aktivistům. Zdrojem je nejen ekonomická nejistota a nestabilita, ale také řada psychologických důvodů a politický tribalismus.7 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Lidé nenávidí ty neziskové organizace, které jim škodí. Ale to je málo. Ještě je třeba tyto organizace odtrhnout od financování z veřejných rozpočtů.

Radek Sárközi řekl(a)...

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nku-stat-poskytoval-dotace-neziskovym-organizacim-bez-analyzy-40275418?seq-no=2&dop-ab-variant=8&source=clanky-home

E.Kocourek řekl(a)...

Nefinacovat z veřejných rozpočtů, ano, a ještě jim zákonem přikázat - jako v Rusku - aby nosily cejch hanby "jsme financováni ze zahraničí". ////

Se Sorosovými pohůnky nemá smysl jednat v rukavičkách. Jejich jediným záměrem je škodit. Škodit Česku, škodit Evropě, škodit celému světu. ////

krtek řekl(a)...

Šedivá jest teorie, zelený je strom života. Hovoří-li jeden představitel neziskové organizace s druhým, těžko mohou dojít k nějakému pochopení proč. Jsou nevládky a nevládky, je financování a financování, je snaha ovlivnit a snaha ovlivnit. Na jednu stranu mi vadí snaha o ovlivnění, na druhou ji chápu. Pokud vedení školy rozhodne, že se účastníme nějaké aktivity, mohu ji bojkotovat? Maximálně mohu dát podněty inspekci, školské radě a zřizovateli. Asi jako ve všem - otevřenost, věcnost a střídmost.

Ygrain řekl(a)...

Udělovatelé hraběcích rad obvykle nebývají oblíbeni, a pouze je samotné to může překvapovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zdrojem je nejen ekonomická nejistota a nestabilita, ale také řada psychologických důvodů a politický tribalismus.

To na mnohé neziskovky celkem sedí. Snad i proto se v poslední době nezanedbatelně radikalizují a kopou do všeho, co je jim na dosah.
Možná odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří cítí, že jim do botek teče.

Ivo Mádr řekl(a)...

Činnost mnoha neziskovek je kontraproduktivní. Mnohé jsou přisáty na patřičné penězovody jako klíšťata. A jako každé druhé klíště přenášejí nepříjemnosti. Snaží se ovlivňovat a manipulovat pomocí masmédií a tím dokazovat svou mnohdy škodlivou činnost.

Okomentovat