2.3.19

Radka Hrdinová: Pokusy i zvláštní přístup. Školy pro handicapované děti fungují už 150 let

V roce 1869 byly položeny základy dnešního speciální školství Hasnerovým školským zákonem, který nařizoval zakládání škol pro tělesně a mentálně postižené děti. Letos od vyhlášení tohoto v mnoha ohledech revolučního zákona uplyne 150 let.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

To se po roce 1948 změnilo. Dětí ve speciálním školství až do 80. let neustále přibývalo. V roce 1960 jich bylo zhruba 31 tisíc, v roce 1970 přes 45 tisíc a v roce 1981 navštěvovalo tehdy zvláštní a pomocné školy už téměř 60 tisíc dětí.

Byl to obrovský úspěch. Do školy chodily poprvé všechny děti, které s ohledem na svůj handicap mohly. Na druhou stranu poslední velký nárůst počtu žáků přišel po roce 1978. Tehdy školský zákon zkrátil základní školu z devíti na osm let.

Zda se o to, že zvláštní školy narostly téměř o třetinu, postarala lepší diagnostika v poradnách, nebo spíš to, že řada dětí zvýšené tempo nezvládala, si Šustová netroufá spekulovat. „Pravda je, že v té době také prudce přibylo propadlíků, děti, které dříve školu zvládaly, byť se špatnými známkami, najednou nestačily,“ říká Šustová. A že právě v té době školy praskaly ve švech pod náporem Husákových dětí, tomu určitě také nepomohlo.


Žádné komentáře:

Okomentovat