31.3.19

Nechte nás sakra učit dobře: Příběh devátý - Mají to v krvi

V září 2016 jsem nastoupil na jednu sídlištní základní školu jako učitel angličtiny. Musím říct, že mě hodně nemile překvapila atmosféra školy a uvolněná kázeň. Ze strany vedení neexistovala jednoznačná strategie, ředitelka ve škole skoro vůbec nebýval (pořád jezdila na nějaké projektové akce). Učitelé byli ponecháni na pospas problémovým třídám – nějak si to v hodinách vyřešte, jste přece pedagogové, říkali nám.
Stránka Nechte nás sakra učit dobře na sociální síti Facebook vznikla na základě reakcí učitelů na články, ve kterých Jiří Karen zveřejnil své zkušenosti pedagoga pokoušejícího se učit inovativně a narážejícího na konzervativní tradici. Reakce potvrzovaly velice podobné zkušenosti.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Tak to chudák opravdu nepadl na zrovna fajn školu, ...

... ale mohu ho ujistit, že toto: "Ona škola se snažila profilovat jako inkluzivní, progresivní a sociální, navenek měla řadu certifikátů, pokrokový ŠVP, plné webové stránky nejrůznějších inkluzivních projektů. Nicméně pod nablýskaným povrchem se nacházel naprostý chaos a pokrytectví, ..." bohužel platí už téměř pro všechny školy. A když to nejsou projekty inkluzivní, jsou to projekty jiné, vstupní dveře škol jsou polepené letáčky typu "Šablony pro naši školu XY", "Rodiče vítáni" "Mléko do škol", "Zdravá škola", "Toto a toto bylo placeno s podporou ESF" a výuka samotná je až to poslední, co někoho zajímá.

Okomentovat