2.3.19

Michal Janko: Učni nerozumějí smyslu textu, čtvrtina osmáků si vůbec nečte, zjistilo Scio

Nejnovější výsledky společnosti Scio z testování čtenářské gramotnosti přinesly znepokojivá zjištění. Zatímco drtivá většina gymnazistů si s textem poradí bez větších problémů, učni si na něm vylámali zuby. Čtenářská gramotnost je přitom jednou z klíčových dovedností pro život v informační společnosti 21. století.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Nůžky se začínají rozevírat už mezi žáky základních škol a víceletých gymnázií. Osmáci základních škol za svými stejně starými spolužáky z gymnázií zaostávají o celou jednu úroveň. Zatímco složitým textům na nejvyšší úrovni rozumí pouze 42 procent osmáků, na gymnáziích je to téměř dvojnásobek terciánů. „Čtvrtina žáků 8. tříd ZŠ navíc své čtenářské dovednosti během školní docházky dále nezlepší a zůstává na nejnižších úrovních (Nečtenář až Průzkumník). U terciánů se s takto nízkou úrovní téměř nesetkáme,“ podotkla Jindra Plamitzerová ze společnosti Scio.


6 komentářů:

Emil Kudrnovský řekl(a)...

SCIO srovnává jablka a hrušky, uvádí veřejnost v omyl. Zrušme víceletá gymnázia a pak srovnávejme 8. třídy.

Nyní jsou 8. třídy bez tahounů, kteří v době povinné školní docházky odchází na školy, podporující segregaci, kterými bezesporu víceletá gymnázia jsou.

Inteligenční křivka populace se studiem nezmění... sociální aspekty jsou již nyní nedozírné.

Jiri Janecek řekl(a)...

Scio srovnava plavecky oddil s detmi, ktere do plaveckeho krouzku nechodi…

Docela by mne zajimalo, jestli v moji generaci si nas pred 30 lety cetly tri ctvrtiny… Nebo jestli to je Jiraskem a Babickou u maturity...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A jak dopadli žáci Scioškol?

Pepa řekl(a)...

Názor, že odchod dvou nebo tří dětí ze třídy způsobí, že jejich osiřelí spolužáci přestanou číst, resp. si dále nerozvíjejí čtenářské gramotnosti, zatímco v opačném případě by se tyto gramotnosti dále rozvíjely u všech, je závěr na úrovni domněnek, pokud není podložen daty. Jsou taková data k dispozici?

"Scio nicméně upozornilo na opakované průzkumy Národní knihovny ČR, podle kterých je to právě rodina, která má na utváření celoživotního vztahu ke čtení a respektive tedy čtenářských dovedností zásadní vliv." - praví jiná věta v článku.

Neházejte to na VG.

poste.restante řekl(a)...

Myslím, že jste to špatně pochopil, Pepo.
Nikdo na VG nic nehází. Jde jen o to, že statistická data se nemají uvádět bez kontextu, ze kterého jsou vytržena.
A dvě tři děti je z dvaceti-třicetičlenné třídy 6 - 10 %

Pepa řekl(a)...

První komentář (pana EK) na mě tak působil, viz segregační poznámka... Vykládáte si to jinak?

Okomentovat