20.3.19

Martin Roman: Světové trendy v efektivitě výuky

Do výzkumu efektivity vzdělávání byly investovány miliardy dolarů. Díky nim přesně víme, co ve výuce funguje a co ne. Důležité je dostat k učitelům relevantní informace (ne každý výzkum je hodnověrný) o tom, které pedagogické strategie jsou opravdu efektivní a především jim dát návod na to, jak je účinně zavést do praxe. A také vytvořit na školách platformu, v rámci které se mohou učitelé dále vzdělávat a zlepšovat. Ne proto, že by nebyli dost dobří, ale proto, že mohou být vždy ještě lepší.

Přednáška z festivalu Nakopněte svoji školu 2019 v Litomyšli.

3 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

Do vyzkumu vyuziti termonuklearni fuze k produkci elektriny se taky investovaly miliardy…

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslím, že pes je zakopán hned v první větě. Pokud se do toho investovaly miliony dolarů, měly by být stejné miliony investovány do aplikace v praxi. Jenže u nás v Česku je to tak, že nám někdo odpřednáší o té efektivitě, hází tam pojmy, promítá vyučování ve třídičkách s pár žáky, kolem kterých se motá další pedagog, v ukázkách vidíme úžasné pomůcky a techniku. A pak otevřeme oči, probudíme se do reality našich tříd a škol, kdy si investice vv řádech desetitisíců do jedné pomůcky nemůžeme dovolit, a je vymalováno.

Simona CARCY řekl(a)...

Znám rodiny, kde byly do manželství a rodičovství investovány miliony, ba desítky milionů korun. V některých případech byly investice přijaty a rodiny jsou šťastné. Ale znáte to, do někoho investuješ, investuješ, ale on nechce investici přijmout. Prostě nechce. Plať někomu klavír, když chce být gymnastou.

Překvapivě možná souhlasím s tím, že by si učitelé zasloužili významné dovzdělání či lépe řečeno kontinuální vzdělávání.

Okomentovat