28.3.19

Kateřina Perknerová: Přijímačky na střední školy se blíží. Chcete uspět? Přinášíme rady, jak na to

Přihlášky na maximálně dva obory středoškolského studia žáci devátých, eventuálně pátých či sedmých tříd, odevzdali nejpozději 1. března. Nyní je čekají necelé tři týdny intenzivní přípravy.


Z rozhovoru s Jiřím Trundou, ředitelem ZŠ Vratislavova v Praze 2, v Deník.cz vybíráme:

Kdy se má uchazeč o středoškolské studium začít učit na testy a co si má opakovat?
Ideální je učit se průběžně, aby v předzkouškovém období nemusel zaplňovat mezery ve znalostech, vědomostech a dovednostech. Dále pak vždy raději v menších pravidelných denních dávkách než na poslední chvíli sedět neefektivně nad učením celé hodiny. Čili – čím později se na zkoušku začnete připravovat, tím hůře.

Ke zkoušce má smysl opakovat a procvičovat to, co je možné u ní očekávat. Delší dobu před zkouškou má cenu věnovat se obecnějším pravidlům a jejich používání, tedy úlohám řešeným pomocí ustálených kroků vedoucích k řešení. S blížícím se termínem pak přecházet na ty věci, které mohou souviset s krátkodobou pamětí (pro někoho například skutečnosti související se „všeobecným přehledem“).

Může to zvládnout, když začne s přípravou až nyní?
Samozřejmě. Optimální by ovšem bylo, kdyby připravenost ke zkoušce byla výsledkem běžného procesu vzdělávání a ne nějaké krátkodobé intenzivní „nalejvárny“. Pokud žák dosahuje dlouhodobě dobrých vzdělávacích výsledků, není důvod, aby u přijímacích zkoušek neuspěl. V tuto chvíli by se takový žák měl seznámit s charakterem zadávaných příkladů, se specifiky jejich formulace, protože jinak by se mohlo stát, že v situaci přijímací zkoušky nebude vědět, že zná postup řešení, nebo rovnou odpověď na otázku – jeho učitelé mohli téma formulovat jinak.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Ideální je učit se průběžně, aby v předzkouškovém období nemusel zaplňovat mezery ve znalostech, vědomostech a dovednostech."

Ach, pane Trundo, problém je, že žáci z vaší školy musí zaplňovat mezery ve znalostech a vědomostech po celou dobu docházky na střední školu, protože ŚVP zejména v matematice a v přírodovědných předmětech máte osekané na kost. A inkludujete tak, že jste z běžné pražské základky udělal základku polozvláštní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chcete uspět?

Učte se, učte se, učte se!
A nebo se naroďte do elitní rodiny.

Okomentovat