30.3.19

Kateřina Perknerová: Inkluzivní vyhláška jde do vlády. Omezí se počet asistentů

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v nejbližších dnech pošle na vládu inkluzivní vyhlášku. Je   ní stanoven maximální počet dospělých osob ve třídě včetně pedagoga na tři, přičemž se připouštějí výjimky. Deníku to sdělil ministr školství Robert Plaga (ANO).


Z článku v Deník.cz vybíráme:

„Naším cílem je, aby potenciál každého dítěte byl beze zbytku naplněn,” uvedl Plaga.

Chce zavést institucionální podporu speciálních škol a zrušit navázání asistenta na konkrétního žáka, aby místa nemizela s odchodem dítěte ze školy. Na inkluzi má jít v příštím roce sedm miliard korun.

„Cestou k nalezení správné rovnováhy mezi speciálním a běžným vzděláváním rozhodně není přiškrcení financí, které jsou v kapitole inkluze. Ty prostředky směřují k lidem, kteří už dnes ve školách působí, mají tam dlouhodobé smlouvy a každé krácení v této oblasti by se negativně promítlo do sumy peněz pro pedagogické pracovníky,” řekl Robert Plaga.
3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Chce zrušit navázání asistenta na konkrétního žáka, aby místa nemizela s odchodem dítěte ze školy."

Ono ani tak nejde o mizení asistentů při odchodu žáka ze školy, ale spíš o to, že u jednoho konkrétního žáka se posouzení potřeby asistenta mění rok od roku. Situace. kdy tentýž žák v první až třetí třídě asistenta neměl, ve čtvrté třídě ho měl na 0,75 úvazku, v páté třídě na 0,5 úvazku a ve třídě šesté při náročném přechodu na druhý stupeň ho má na 0,25 úvazku, by byla úsměvná, kdyby nebyla k pláči.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

„Naším cílem je, aby potenciál každého dítěte byl beze zbytku naplněn,” uvedl Plaga.

A proto se inkluze po česku obejde bez speciálních pedagogů a psychologů. Abychom to těm Finům nandali. Beze zbytku.

Josef Soukal řekl(a)...

Oba předchozí komentáře ukazují bídu české inkluze. Je slabá nejen v praxi, ale i jako předmět diskuse.

Okomentovat