28.3.19

Jaroslav Foldyna: Proč jsem se zdržel hlasování při zvyšování mezd učitelům

Jsem dlouhodobě pro zvyšování platů učitelů a dokonce přiznávám, že jsem v tomto ohledu ve střetu zájmů. Mám totiž za ženu učitelku. Jakékoli zvýšení mezd, a tedy i mezd pedagogů, však musí být správně provedené – tedy tak, aby dostali přidáno ti, kteří si to zaslouží. To však nikdy nejsou úplně všichni. Musíme už konečně najít odvahu si přiznat, že v odměňování platí pro školství obdobná pravidla, jako pro všechna ostatní odvětví a že plošné zvyšování mezd je nespravedlivé a demotivující. Že by na něco takového v daném případě nejvíce doplatily naše děti, a proto nakonec my všichni, je snad zbytečné připomínat.

Při určování výše platů ve školství je, mimo jiné, potřeba více zohlednit a lépe vyvážit aprobaci a kvalitu jednotlivých učitelů a jelikož jsem toho názoru, že aktuální návrh nebyl v tomto směru dostatečně připravený, tak jsem pro něj nemohl hlasovat. Zároveň jsem však nemohl hlasovat ani proti němu, protože, jak už jsem uvedl, se zvyšováním mezd v principu nejenže souhlasím, ale dokonce jej pokládám za nutné. Podle mého mínění je však mnohem důležitější, aby návrh byl připraven dobře, nikoli rychle (samozřejmě, že je nejlepší varianta: „dobře a rychle“, ale to jde málokdy). Nepotřebujeme další zmetek – současná podoba inkluze je nám snad dostatečným varováním. Sněmovna nemá chrlit stále nové a nové, nedokonalé normy a následně je donekonečna upravovat, až se v nich nikdo nevyzná. Cílem sněmovny musí být vytváření takových zákonů a nařízení, která budou funkční pokud ne trvale, tak alespoň dlouhodobě. Jedině tak se dá zajistit stabilita a tím i prosperita společnosti. Politická prohlášení, byť ušlechtile se tvářící a nahlas křičená, ničemu nepomohou.3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Blb.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pablb...
Prastará třída, která se objevila již na úsvitu lidské společnosti.
Podtřída řiťoústí. Zástupci podtřídy směřují převážně do politiky.

Vít Tomis řekl(a)...

že plošné zvyšování mezd je nespravedlivé a demotivující.
Viz např. plošné zvýšení platů soudců, státních zástupců či poslanců... To fakt považuji za nespravedlivé a demotivující.

Okomentovat