31.3.19

Jan Dlouhý: Prvňáků s odkladem přibývá, přesun zápisů na duben podle odborníků nepomáhá

Dětí s odkladem školní docházky přibývá. Zatímco před pěti lety bylo sedmiletých prvňáků necelých 20 procent, letos už je jich skoro čtvrtina. Ministerstvo školství přitom chtělo odložené nástupy do školy omezit přesunutím zápisů do prvních tříd z ledna na duben. Letošní zápisy začínají v pondělí.


Z článku na webu České televize vybíráme:

„Podle informací, které mám od kolegů a kolegyň, mohu potvrdit, že trend odkladů roste,“ říká prezidentka Asociace ředitelů základních škol a ředitelka základní školy v Plzni-Božkově Hana Stýblová. Zatímco před pěti lety bylo v prvních třídách zhruba 21 a půl tisíce dětí, kterým bylo sedm a více let, letos jich je bezmála 25 tisíc.

Potvrzuje to ředitel Základní školy v Pardubicích-Pardubičkách Jaroslav Karcol. „Liší se to škola od školy, ale za svou kariéru musím říct, že ten zájem narůstá a na některých školách je to procento dětí vysoké,“ upozornil.

Ministerstvo školství si slibovalo posunutím zápisů na jaro, že se počet odkladů sníží. „Vyhodnocení posunutí termínu zápisů lze komentovat až po možném srovnatelném období,“ říká k tomu tisková mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Víc se k situaci resort vyjádřit nechtěl.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Kdo chce v současnosti pro své dítě oklad chodí už k zápisu s vyšetřením PPP a doporučením k odkladu v ruce. Vyšetření tedy probíhají cca od ledna do dubna. Dříve se chodilo na vyšetření v podstatné části případů až po zápisu, tedy opět cca v termínu od ledna do dubna. Je evidentní, že posunutí zápisů žádné snížení odkladů nemohlo přinést.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A což ty zápisy posunout až na srpen? To by klapnout mohlo.
Metoda pokusu a omylu se stává stěžejní řešením problémů ve školství.
Ne všem dětem ale odklad pomůže. Naopak mnohým dětem může i nesprospět. Především těm, které pak příchází do školy a leccos už umí. To se pak mohou i poněkud nudit a ke všemu ještě nabývají dojmu, že to učení jde tak nějak lehce až samo. Při prvním problému nebo sesazení ze špice se pak hroutí a jsou na prášky.
Rodiče lpí na odkladu jako na dokladu o skutečném zájmu o blaho svých dětí. Prý aby jim prodloužili mládí. Začíná to skoro vypadat, že když rodiče svému robátku nazařídí odklad nemají buď o dítě ten nefalšovaný zájem, a nebo, a to je možná i horší, nemají odpovídající společenské postavení i s těmi pravými kontakty.
Snad jediné pozitivum odkladů školní docházky spočívá v tom, že co nevidět bude mít většina žáků deváté třídy trestní odpovědnost byť s poloviční sazbou trestu odnětí svobody.

Okomentovat