18.3.19

Bořivoj Brdička: Čínská cesta k umělým učitelům

Popis aktivit čínské společnosti Squirrel AI, která je na nejlepší cestě nabídnout žákům aplikaci učící u zkoušek potřebné znalosti s pomocí umělé inteligence lépe než skutečný učitel.

O tom, že se Čína stává centrem vývoje umělé inteligence (AI), již víme (Když velký bratr dostane velká data). Začínáme tušit i to, že se AI začíná prosazovat i ve školství. Spojíme-li tyto dvě skutečnosti dohromady, neměly by nás překvapit takové titulky, jaké ve svých promo materiálech používá společnost Squirrel AIZakladatel Squirrel AI Derek Haoyang Li na AI Summitu v Singapuru vysvětluje, jak AI učitelé překonají lidské. Podobně lze pokračovat – „jak sníží zátěž dětí a zvýší efektivitu učení“, „jak AI revolučním způsobem změní tradiční školství“. Pravdu však bohužel zatím prakticky ověřit nemůžeme.

Vše nasvědčuje tomu, že Squirrel AI má již dnes k dispozici umělou inteligencí umocněný adaptivní systém řízení výuky, který realizuje to, co slibovala, ale zatím nedotáhla americká firma Knewton (Knewton jako předzvěst budoucnosti?). Podle publikovaných materiálů systém Squirrel AI „imituje spojené úsilí několika specializovaných odborných učitelů a poskytuje žákům cílený personalizovaný vzdělávací program v režimu 1:1“ [1]. Údajně zvyšuje účinnost výuky 5–10násobně. Zakladatel firmy Wei Zhou tvrdí, že „při použití tradičních výukových metod dochází ke ztrátě až 90 % času, což je nejen neefektivní, ale pro žáky též často frustrující. Systém Squirrel AI tak nejen zvyšuje efektivitu, ale též šetří žákům až 80 % času věnovaného učení.“ [1]
Ta čísla si PR oddělení Squirrel AI tak úplně nevymyslelo. Byla experimentálně zjištěna opakovaně organizovanými akcemi, v nichž živí učitelé soutěží s umělými v tom, kdo toho více naučí. V oblasti faktických poznatků nemají stroje vůbec konkurenci. Jinak tomu je tam, kde má nastoupit výchova založená na empatii. Z toho jasně vyplývá, že ani takto dokonalý umělý učitel nebude schopen toho živého v dohledné době nahradit. Budou realizovat každý jinou část výuky a budou muset spolupracovat.

Měli bychom si uvědomit základní souvislosti. V Číně existuje obrovský trh v oblasti doučování žáků. Téměř všechny rodiny sázejí na to, že jejich děti budou studovat, a finančně je tak zajistí ve stáří. Znamená to typicky nutnost připravovat se na různé zkoušky. Myslím, že by pro nás nemělo být překvapením, že právě toto již dnes u motivovaných žáků zvládá systém Squirrel AI možná skutečně lépe než živý učitel.

Zní to docela fantasticky, ale další zakladatel firmy Derek Li jde při popisu vlastností systému Squirrel AI ještě dále: „Naším cílem je posilovat kreativitu a představivost dětí. Rádi bychom poskytli každému takového umělého učitele, který bude disponovat schopnostmi Sokrata, Da Vinciho a Einsteina dohromady. Takto kvalitní učitel navíc nebude privilegiem malé skupiny lidí, ale bude k dispozici každému dítěti, takže si budou v přístupu ke vzdělání všichni rovni.“ [2]

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici znervózní, až se v Číně dopracují k umělým odborníkům na vzdělání.

Vít Tomis řekl(a)...

Ti naši nejsou umělí??? Nevěřím, že existují na bázi uhlíku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nevylučují, že jsou uhněteni ze silikonu.
Tady se ale pojednává především o umělé inteligenci. A v tom je ta potíž.

Jirka řekl(a)...

Mne přesvědčí až tehdy, když didínko s láskou vysmrká a s empatií zabrání ničení svých obvodů.

Okomentovat