4.2.19

Zuzana Vávrová: Děti a technologie. Kdy a jak by s nimi měly začít

Jedna z nejčastějších otázek všech rodičů zní: Jak dlouho mohu dítě nechat s klidným svědomím u počítače? Odpověď je zdánlivě jednoduchá – co nejméně. Když si však uvědomíte, kde všude obrazovky na děti číhají, musí vám být jasné, že před nimi děti tak jednoduše neochráníte. Stanovit přesný limit, kolik hodin je pro děti v pořádku a kdy už začíná působit digitální stres, je obtížné. V potaz musíte brát především věk dítěte a to, zda s technologiemi pracuje i ve škole či školce. I tak ale existuje několik základních pravidel, podle kterých byste se měli řídit.


Z článku ve Forbes.cz vybíráme:

Malí školáci se o technologie už velmi živě zajímají. Ale stále potřebují kontrolu rodičů nad jejich používáním.

Děti v tomto věku nemají dostatečně vyvinuté schopnosti sebeovládání a sebekontroly. Navíc se tuží jejich vůle, kterou je potřeba rozvíjet ve škole a sportem. V kolektivu navazují nové vztahy, zažívají první zklamání, ústrky nebo konflikty a s nimi je třeba se umět vypořádat face-to-face.

Mějte o aktivitách svých dětí přehled a komunikujte s nimi o tom, co v televizi sledují nebo jaké webové stránky navštěvují. Definujte čas strávený u obrazovky. Pokud již dítě má čas u počítače trávit, doporučujeme aplikace, které prokazatelně rozvíjejí například jejich kreativitu. A pokud trvá na hraní videoher, vyberte takové, které je možné hrát společně.

Maximálně podporujte čas dětí tzv. venkovními aktivitami. Čím více mají děti zážitků v reálném světě, tím více jim pak může vyvážené užívání technologií dát.


1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Děti jsou učenlivé. Tudíž není třeba na technologie spěchat. Do let by si měly pouze klasicky hrát s hračkami, stavebnicemi.TV chvilinku a ještě s rodiči, kvůli kontrole obsahu. Některé dětské věci jsou dle mě příšerné.
Práce s mobilem a tabletem počká. Kromě jedné kategorie dětí, tam kvituji pokrok - jsou to děti s těžkými poruchami komunikace ( v podstatě nemluvící nebo zatím nemluvící). Komunikační programy jsou super.

Okomentovat