27.2.19

Žaneta Motlová: Gymnázium, nebo učiliště? Ostravské školy zavedou nově kariérní poradce

Především žákům osmých a devátých tříd poradí nově na ostravských základních školách s volbou povolání kariérní poradci. První z nich budou vyškolení do konce roku.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ostrava v pilotním projektu ve školách zavádí kariérní poradce. Do konce roku jich nechá vyškolit dvacet, do tří let by měli být na všech pětapadesáti základních školách krajské metropole.

„Je důležité pracovat s dětmi v okamžiku, kdy se rozhodují o své budoucnosti. Poradcům dáme k dispozici kontakty firem v regionu a také možnost umisťovat děti na workshopy, které pořádáme nebo platíme,“ sdělila náměstkyně pro školství Andrea Hoffmannová.

Cílem je kromě vzniku pozic poradců vytvořit síť odborníků z praxe, kteří školám zprostředkují komunikaci se zaměstnavateli, zajistí odborné stáže, workshopy či projektové dny. Ostrava tím chce reagovat na vývoj na trhu práce. Sledovat bude konkrétní čísla o jeho stavu i odhady vývoje.

Vzniknout má i speciální portál. „Bude obsahovat kontakty na všechny firmy v regionu i přehled všech workshopů pro děti, kurzů ve střediscích volného času i kroužků v domech dětí a mládeže. Dětem nabídne zajímavé možnosti, které je přivedou k té správné profesi,“ dodala Hoffmannová.1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

"Poradci zhodnotí prospěch žáků, ale i jejich zájmy. Poskytnou kontakty na střední školy, firmy či volnočasové instituce a pomůžou jim zorientovat se v nepřeberném množství informací."

Tuto práci, což je v článku mimochodem také uvedeno, dělají na školách výchovní poradci, kteří v minulosti už celou řadou školení prošli. Stačilo by tedy jediné, a to dát jim více prostoru k této práci snížením úvazku.

V článku popisovaná švancparáda s kariérními poradci je financována z projektů EU, a tudíž je do nudoucna neudržitelná, čili po nějakém čase půjde do pyhele.

Nejvíce mne ovšem zaujala tato formulace "Poradci zhodnotí prospěch žáků, ale i jejich zájmy." Pokud poradce dané dítě neučí, neví o něm v podstatě nic a nakouknutí do katalogových listů to nezachrání. Zhodnotit prospěch děcka a jeho zájmy si na základě komunikace se všemi vyučujícícmi musí rodič sám a výchovný poradce mu pak může "Poskytnout kontakty na střední školy, firmy či volnočasové instituce a pomoci jim zorientovat se v nepřeberném množství informací."

Okomentovat