17.2.19

Vladimír Burjánek: Matematika

Pokaždé, když nastane zlom v našem školství v otázce povinné maturity z matematiky - a že jich už za téměř šedesát let od mé zkoušky dospělosti bylo - hořce lituji humanitně orientované studenty. Na vlastní kůži jsem poznal, co je to mít panickou hrůzu z něčeho.


13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

co je to mít panickou hrůzu z něčeho

Panická hrůza, noční běsy... Naštěstí se vypravěč dožil poměrně vysokého věku, aniž by musel skrzevá to trauma vyhledat odbornou pomoc. Namístě je snad i otázka, jestli už někdy byl například u zubaře?
Těm, kteří ještě nikdy nebyli vyhozeni od nějaké zkoušky, by se možná patřilo říci, že člověk odejde stejnými dveřmi, kterými vstoupil, a bez jakékoli fyzické újmy. Stav duše je pak věcí jednoho každého uchazeče. V případě jakýchkoli nelibých pocitů je lepší se k druhému pokusu lépe připravit.

Eva Adamová řekl(a)...

Fakt nevím, jestli mám víc litovat pana Burjánka nebo matematiku.

Simona CARCY řekl(a)...

Já mám pro změnu hrůzu z těch, kteří si vypěstovali tak silný hrůzný vztah k matematice, že se jí nějakým zázrakem vyhnuli a teď řídí některý z resortů národního hospodářství. A že je to na něm (tom hospodářství) vidět. Takže tyhle výlevy jen ukazují plochost argumentace. Já mám třeba hrůzu z EET. A co pro mne dělá společnost? Jsem jí u výfuku.

Petr řekl(a)...

Jsem asi staromilec, ale když jsem maturoval na gymplu, byla možnost výběru. Buď přírodovědná, nebo humanitní větev.
Na přírodovědné jsme povinně maturovali z matiky a na humanitní maturovali povinně z dějepisu.
Dnes jsme sice většinou už v důchodě, ale nemám pocit, že by ti, kteří z matiky povinně nematili byli nějak v životě na tom hůř, jako my, co jsme z matiky maturovali.
Když je někdo šikovný a není líný, v životě se neztratí. Když je někdo lempl a nefachčenko k tomu, ani maturita z matiky mu nepomůže :-)
Jo a u těch politiků to výjde tak nastejno :-)
PK

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já měla na gymplu taky blbého učitele, a zároveň povinnou maturitu z matiky. Dala jsem to za tři. A nabyla dojmu, že jsem matematický debil. Na vejšce jsme měli úžasné učitele a tam jsem ze tří zkoušek měla za jedna.Nemyslím, že bych měla trauma na celý život. Nás totiž učili, že nemusíme být ve všem super, ale snažit že se máme i ve věcech, které nám nejdou.
Dobrý učitel tu matiku prostě naučí, aspoň na tu trojku. Ale vytvářet nenávist k matice je blbost. Ono to začíná na základce, když některé děti postupují s neznalostí základních algoritmů dále a rodiče je vecpou na střední s maturitou.

Tomáš Barták řekl(a)...

K předchozímu:
Dobrý učitel opravdu tu matiku naučí alespoň na trojku. Ale jen za předpokladu, že student je ochotný pracovat a snaží se. Na proces učení vždy musí být dva - učitel a žák.

Moje dcera měla na střední škole matematiku ve 4. ročníku 1 hodinu a 1 hodinu semináře. Odmaturovala na dvojku a jednička ji "utekla" o 2 body. Počítala sama a snažila se.

Pravda je, že zakopaný pes je na základkách, kde žáci postupují bez elementárních znalostí do vyšších ročníků a problémy se prohlubují a nabalují.
Vím, co píši, protože na základce učím. Nejsem ten, kdo si myslí, že učení rozumí jen proto, že na základku chodil.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pak se pojdme bavit ne o matematice( fyzice, cestine) , ale o tom, jak naucit i donutit zaky a studenty pracovat.

Eva Adamová řekl(a)...

"Pravda je, že zakopaný pes je na základkách, kde žáci postupují bez elementárních znalostí do vyšších ročníků a problémy se prohlubují a nabalují."

Ano, souhlas. V první třídě dostanou všichni jedničky bez ztráty kytičky, a to i ti žáci, kteří se nezvládli naučit ani polovinu písmen abecedy a do pěti jsou schopni počítat jen na prstech. O těch, kteří dostanou ve druhé třídě na vysvědčení dvojku, víme, že na druhém stupni budou propadat. Přitom propadnutí a zopakování si naprostých základů má smysl hlavně právě na prvním stupni. Mně letos dorazil do šesté třídy žák bez propadnutí, který je půl bídy početně na čtverku, ale je v podstatě analfabet, čte a píše sotva na úrovni průměrného žáka na konci prvního ročníku, přičemž prošel mnoha vyšetřeními a na žádném se neprokázala dyslexie. Ještě ani na konci třetí třídy neznal všechna písmena. V geometrii a v jazycích je prakticky nevzdělavatelný, ale po zkušenostech s našimi češtináři a jazykáři jsem přesvědčena, že propadne jen u mne z matematiky. Nicméně, i když propadne, tak díky tomu, že nepropadl na prvním stupni, bude muset zcela nesmyslně absolvovat osmý ročník, což v matematice obnáší práci s proměnnými, řešení rovnic a slovních úloh a už docela náročnou geometrii. A takových nám na druhý stupeň pouštějí víc a víc, a to i děti s LMP, protože se domnívají, že když má někdo asistenta, tak nesmí propadnout, a to i když nezvládají ani ony v poslední době formulované minimální výstupy.

Jirka řekl(a)...

Bože, jak Vám rozumím, paní Adamová!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak možná že jsou to děti s LMP. jenže se to nenosí, diagnostikovat je. Tak se jim dá kód 0T0000. to je něco jako - dlouhodobé, chronické selhávání z důvodů onemocnění nebo jiných podmínek. Ha ha. Jenže nemůže do specky. Tak vám zůstane ve škole. A to pak ještě někteří poradenští, když se snažíte něco jim vysvětlovat říkají - ale jsou školy, kde to zvládnou! No bodejť, jde o práci typu - nech brouka žít-. Dítě proléza, pologramotné, ale všichni jsou spokojeni. ne, oprava, všichni ne. Jen fandové plošné inkluze.

Ygrain řekl(a)...

Byl-li student čtyři roky objektivně hodnocen alespoň na čtyřku a neflákal se, pak nevím, z čeho by měl mít panický strach. Pokud pro něho byly ty čtyři roky takové martyrium, nechápu, proč nezměnil obor.

Nicka Pytlik řekl(a)...

z čeho by měl mít panický strach

No právě. Když pytlici viděli v mládi film Čelisti, báli se jít z kina po mostě přes řeku. Po Vetřelci pár nocí nespali a Freddyho Kruegera nedokoukali ani s lahví ferneta. A tady se moderně otrlá mládež zcela nečekaně a nepochopitelně hroutí. Snad proto, že se ta hrůza dotýká jí osobně?
A co milovnívi adrenalinové zábavy? By si užili a bez nebezpečí úrazu!
Takže nezlob, nebo půjdeš za trest k maturitě z matiky?

Vít Tomis řekl(a)...

nedokoukali ani s lahví ferneta.
Takto vybaven bych asi nedokoukal zadny film... :-)

Okomentovat