16.2.19

Ústřední školní inspektor: Povinné školky pro pětileté kýžený efekt nepřinesly. Lepší je podpořit problémové rodiny

Do povinného předškolního vzdělávání v Česku nedocházejí asi tři procenta dětí. Jde zejména o ty ze sociálně znevýhodněných rodin. Závěry představila Česká školní inspekce, Člověk v tísni a Nadace Open Society Found. Podle těchto organizací by pomohlo, kdyby v mateřských školách těmto dětem a jejich rodičům pomáhal speciální pracovník. Na ně ale většina školek nemá peníze. O tématu hovořil v pořadu Události, komentáře ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Video na webu České televize.

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Nadace Open Society Found upozornila na důležitost romské asistentky v Ostravě, která by mohla zvýšit povinnou předškolní docházku. „Romská asistentka zná místní prostředí a životní situaci rodin, a může tak poskytovat vhled i ostatním pracovníkům mateřské školy. S rodiči aktivně komunikuje a má prostor se jim individuálně věnovat,“ řekla Marie Palečková z nadace. V současnosti ale mateřské školky nemají na tuto pozici peníze.

„Jejich zapojení je zásadní, samozřejmě že přináší jak personální, tak finanční náklady. Ale investice do těch počátečních fází vzdělávání mají největší ekonomické přínosy,“ zdůrazňoval ústřední školní inspektor v Událostech, komentářích.

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Snad je i škoda, že se inspektoří před těmi lety nezeptali pytliků.
Promarněnými lety. A tak je to v té naší zkompetentárně se vším...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Patliku, nekde by tu slo dohledat, jak mnoho z nas psalo tyhle “ objevne” pravdy jeste pred zavedenim toho blbeho zakona. Co jim to nakopcit a poslat i s datume, kdy jsme tompsali. Ocenili by nas????????? V cesku asi jen kopancem do zadele.

Jiri Janecek řekl(a)...

A co mělo být kýženým efektem? Aby chodilo 99 % dětí? Nebo 99.99?

Nebo aby se dřív mohly začít řešit třeba logopedické problémy? Aby si dítě zvykalo na kolektiv jiných o chlup dřív, než když se už musí začít zkompetentňovat? Aby umělo pozdravit dospělého, poznat barvy, umýt si ruce po použití záchodu a třeba i použít ten záchod?

A nebo aby OSF mohla čerpat na ty terénní asistenty?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Omluva Pytlíkovi za patlíka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Patlici odpovídají pytlikovské přirozenosti. Patlici matlici...

V archivech jsou ty debaty jistě uloženy. Ale koho to zajímá. Tihleti strážci zdejší zkompetentněnosti se z toho vždycky vylžou. Jakože překotně měnící se doba, jiné souvislosti, oprávněné potřeby společnosti, sociální vyloučení, segregace, požadavky bruselu a tak nějak podobně.
Nakonec, co čekat od odborníků na vzdělání, kteří ještě nedávno buzerovali učitele za používání pojmů 'učit se', 'znát' a 'umět'!

Eva Adamová řekl(a)...

Takže to dopadlo přesně tak, jak předpokládali odpůrci zavádění této hlouposti do praxe. Kvůli několika stovkám nepřizpůsobivých jsou buzerovány statisíce slušných rodin a všechny ředitelky školek jsou zavaleny další kopou zcela zbytečných papírů a zcela zbytečnou prací.

Eva Adamová řekl(a)...

A ještě by mi pan Zatloukal a neziskoví kecálisti mohli vysvětlit, jak bude onen sociální pracovník zaměstnaný při školce těm dětem pomáhat, když se je a jejich rodiny ani z podstatné části nepodařilo úředníkům dohledat. Přiznejme si proboha, že jsme vymysleli zbytečně drahou a nefunkční ptákovinu. Pokud si to totiž nedokážeme přiznat, budou nám takové ptákoviny přibývat geometrickou řadou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsme vymysleli zbytečně drahou a nefunkční ptákovinu

Pytlici předpokládají, že právě Vy, paní Adamová, jste se na vymýšlení té ptákoviny nikterak nepodílela. V každém případě by bylo namístě posčítat, kolik podobných ptákovin už bylo zavedeno, a odhadnout, kolik jich ještě bude, než bude ten ptákovinový chlív vyčištěn.
Také by se patřilo podívat na to, kdo to všechno má na triku, kolik to všechno stálo peněz, a především kolik na to padlo času a úsilí ptákovinami postižených pedagogických pracovníků. A také, kdo, kdy a jak jim to ptákovinování vynahradí.
Prý kýžený efekt... To je nějaký nový styl výsměchu, nebo co?

Ygrain řekl(a)...

Wow, koho by to bylo napadlo, že individuální práce v terénu je lepší než plošné opatření. /konec sarkastického fontu/

Okomentovat