5.2.19

Tomáš Feřtek: Slyšel někdy Václav Klaus mladší o formativním hodnocení?

Je to jako další otočení kliky flašinetu. Přijde vysvědčení a v médiích se objeví další porce polemiky, zda je lepší známka, či slovní hodnocení. Ti konzervativnější učitelé a rodiče zopakují, že známky mají tradici a jsou pro rodiče srozumitelné, protistrana argumentuje, že číslice nese minimum informací a zbytečně děti nutí učit se nikoli proto, aby něco věděly, ale „pro jedničku“.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Říká se tomu hodnocení ve formativní funkci, protože formuje - řídí žáka, aby se učil co nejefektivněji. Soudný učitel přece žákovi, který dejme tomu odrecituje básničku nebo vypráví o knížce, neřekne, že má za tři, ale vysvětlí, že nemá šumlovat, lepší by bylo mluvit víc nahlas a na co dát důraz… A ideálně o komentáře požádá i ostatní děti, případně se zeptá žáka, jak svůj výkon hodnotí on sám. Podobné by to mělo být ve všech předmětech.

Pokud tohle vaše škola dělá, je popravdě řečeno trochu jedno, jestli pak na vysvědčení je známka, slovní hodnocení, nebo číslice doplněná vysvětlením, co dítě umí a neumí. To podstatné, co dětem v učení pomáhá, se odehrálo už dávno předtím.


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Slyšel někdy Tomáš Feřtek o běžném dění ve škole?
Žák standardně dostává kompletní informaci o hodnocení svojí práce, co je v souladu se zadáním, a co nikoli. Může se k tomu vyjádřit, zeptat se pokud něčemu nerozumí.
Páčit z dětí veřejné hodnocení svého výkonu považují pytlici za jednu z největších prasáren páchaných na dětech moderními manipulátory. Co je komu do toho?
A jak svoje výkony v oblasti věčného rozvracení zkompetentňovacího procesu v té dnešní překotně měnící se době hodnotí sám odborný konzultant Feřtek?

Radek Sárközi řekl(a)...

Hodnotil někdy Tomáš Feřtek žáky ve škole, nebo jen slyšel o tom, že tam chodí?

Vít Tomis řekl(a)...

Chodil nekdy Tomas Fertek do skoly?

Datel řekl(a)...

Existuje vůbec Tomáš Feřtek?

Okomentovat