19.2.19

Saša Uhlová: Proč chodil Zdeněk Godla do zvláštní školy?

Populární herec ze seriálu Most! vychodil zvláštní školu. Přitom zjevně není mentálně retardovaný.


Z článku v A2larm.cz vybíráme:

Nejdivnější bylo, že se vůbec nedal vysledovat mechanismus, podle kterého šly některé děti do základky a ty další do zvláštní. Někdy to bylo tím, že do zvláštní už chodili starší sourozenci, jindy zase tím, že si rodiče postavili hlavu a vydupali si přijetí na základku. Ale i relativně dobře situovaní a vzdělaní rodiče mohli mít první děti na základce, další ve zvláštní. Snad nejvíc mě zasáhl příběh Jany, velmi inteligentní a kultivované dívky, která vychodila osm a půl let základní školy, ale protože ji spolužáci šikanovali a smáli se jí, že je Cikánka, poprala se s nimi. Jako trest přišlo přeřazení na zvláštní školu. Kvůli posledním šesti měsícům neměla základní vzdělání a nemohla smysluplně pokračovat. Kdyby novela Moniky Horákové přišla o deset let dřív, mohla dnes mít aspoň maturitu. Utěšuje mě jedině to, že její děti chodí už na dobré školy a vzdělané budou. Jana se o to totiž postará. Z vlastní zkušenosti dobře ví, jak těžké to pro nevzdělané Romy je.(...)

V současné době jsou hlavním problémem vzdělávání romských dětí kromě dnes už také bývalých praktických škol i segregované školy. Ředitelé často nechtějí pod tlakem nejen rodičů, ale i učitelů, do svých bílých škol romské žáky přijímat, a tak končívají tam, kde je vezmou. Tedy v romských školách, které se jmenují už jen základní. Teoreticky sice mají možnost pokračovat dál, ale vzdělání, kterého se jim tu dostane, nebývá stejně kvalitní jako jinde. Školy si totiž mohou snížit úroveň povinných výstupů vzdělávání, definovaných rámcovým vzdělávacím programem pro základní školy. Problém tak sice průběžně přejmenováváme, ale v nějaké podobě a svých důsledcích přetrvává. V Brně a Ostravě dokonce existují iniciativy romských rodičů, převážně matek, které se snaží o to, aby jejich děti chodily do kvalitních základních škol. Některé případy končí až u soudu. Jiní rodiče zase podepisují, že jejich děti budou chodit do méně náročné školy, dobrovolně. Česká škola totiž přenáší tolik povinností a úkolů na rodiny, že to některé nezvládají.


20 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Upozorňuji na diskusi pod sdíleným příspěvkem na stránce kolegyně Dagmar Daňkové.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chodil tam proto, že v době, kdy tam chodil, byla MEZINÁRODNÍ hranice mentální retardace nastavena na bod 80 IQ. Ano,dnes by tam nechodil, protože se ta hranice snížila o deset bodů,což je velice hodně. Navíc, dle platných zákonů, které nezpochybnil ani známý rozsudek DH, mohlo do zvláštních škol chodit určité procento tzv. intaktních žáků (většinou v tzv. hraničním pásmu nebo s jinými výraznými problémy).
Aktivisti, dejte nám svátek.
i já mám spoustu absolventů zvláštní školy s opravdu intelektem ve správných mezích a jsou úspěšní třeba jako pracovníci domovů důchodců, kuchařek, a dalších profesí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

….Kvůli posledním šesti měsícům neměla základní vzdělání a nemohla smysluplně pokračovat. …..

Pánové a dámy. Tohle je lež v přímém přenosu a je to žalovatelné. Absolventi zvláštních škol měli vždy dokončené základní vzdělání, pokud dochodili do deváté třídy. Proto mnozí chodili do školy i dese ,jedenáct let (legislativa se nám mezi tím několikrát měnila). Vždy si mohli udělat střední vzdělání, samozřejmě nejvíc tříleté obory.

Jana Karvaiová řekl(a)...

….. Jiní rodiče zase podepisují, že jejich děti budou chodit do méně náročné školy, ….

Joooo? A kde??? A jaké to jsou ty "méně náročné školy"? Tohle může napsat jen idiot. Nic takového není a velice pochybuji, že ředitel školy si něco takového nechá podepsat a ještě to někam založí do spisu.

Může mi někdo vysvětlit, proč se v romské otázce ve školství pořád tak demonstrativně lže a blafuje s tím, že lidi budou tyhle informace přijímat jako ovce a budou jim věřit?
prosila bych důkazy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

končívají tam, kde je vezmou. Tedy v romských školách

Romové tedy mají vlastní školy. A pak že to nejde! To je přece skvělé...
Společné zájmy, kultura, zvyklosti. Nikdo se nad nikoho nepovyšuje a nikoho neponižuje, nikdo nikomu neubližuje, žádné pošklebky, žádné problémy se šikanou, každý svým tempem, podle svých možností. Po-ho-da.
V každém případě, jak patrno, zvláštní škola nemusí být žádný hendikep. Co by za úspěch pana Godly dali mnozí vyštudovaní herci...

Vít Tomis řekl(a)...

Školy si totiž mohou snížit úroveň povinných výstupů

Mohou? Nebo kvuli potencialu svych zaku musi?

Vít Tomis řekl(a)...

proč se v romské otázce ve školství pořád tak demonstrativně lže
Proc by se novinari meli v romske otazce chovat jinak nez ve vsech jinych oblastech?
Vetsina novinaru vetsinou lze. Bohuzel je to tak.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud vim, povinne vystupy jsou pro vsechny skoly.
Ze se nedodrzuji a nektere skoly si zntoho udelaly svuj plus, neni muj problem, to ma kontrolovat inspekce.
Nekterym skolam mezi sevou rikame “ zvlastni” z toho duvodu, ze deti, ktere jinde neprospivaji majimzde skoro same jednicky. ( pozor, vsechny deti, bez rozdilu etnika atd.). A asi pochopite, ze to neni best of kvalitou ucitelskych sboru. Jenze to je uz zase jina pohadka.

Uz se. Mne k tem aktivistum nechce moc vyjadrovat. Maji to v popisu prace, vcetne pomlouvani nasi vlasti v zahranici. Mozna by nebylo marne, kdyby se tu ozval nas byvaly ministr Stech a popsal jeho dlouhodobe zkusenosti z Francie. Z te Francie, ktera nema zadny rozsudek DH, ale do skol tam vubec chodi cca tricet procent Romu, zbytek nic. Mozna by si Sasa mohla pokecat s nim, mozna by koukala. Jen mam strach, ze i ona to vi, jenze se tak hezky zvani o Cr.

Eva Adamová řekl(a)...

Odpověď na otázku, proč chodil do zvláštní školy, nechť každý hledá v první řadě u svých rodičů.

P. Vršecký řekl(a)...

Zdeněk Godla (podle dostupných mainstreamových zdrojů) má v současné době v běhu více než dvacet exekucí, je bez zaměstnání (v dnešní době, kdy firmám už na nekvalifikovaných pozicích nevadí ani záznamy v trestním rejstříku nebo narkomanie) a za sebou má šestiletý trest odnětí svobody za loupež (tady si troufám tvrdit, že to musela být loupež mimořádná, protože za běžnou se obvykle prvotrestanému dává podmínka, eecidivistům max. 3 až 4 roky). Je si Saška jistá, že v jeho případě ta zvláštní škola neseděla jak zádel na hrnec?

Jinak Saška není novinářka, ale neomarxistická propagandistka vydávající se za novinářku. Vzhledem k rodičům se není co divit.

Josef Soukal řekl(a)...

Vysoký trest je dán tím, že kradli ve skupině a on přitom hlídal. Věřím mu, protože o sobě otevřeně říká věci, které by málokdo přiznal. Říká, že je přísný na to, aby si jeho děti plnily školní povinnosti. Že to není žádný velký myslitel, je z jeho projevu zřejmé. Před pětadvaceti a více lety byla hranice lehké retardace o deset bodů výše, do zvláštních škol se přijímaly i intaktní děti (tady čerpám z informací p. Karvaiové, které mi sdělila při jiné příležitosti).
Aktivismus je skoro vždy cesta do pekel, ať už je zabarven jakkoli.

Josef Soukal řekl(a)...

Teď vidím, že sem už p. Karvaiová psala, tak se omlouvám za zaplevelení diskuse.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pan Godla vešel ve známost široko daleko, což se hodí, aby jej kdekdo použil, popřípadě zneužil k tomu, co se mu právě hodí do krámu.
S tím myslitelstvím je to takové všelijaké. Kolik lidí na tomto světě je schopno dokázat třeba takovou Poincarého domněnku? Pan Godla působí dojmem člověka, který je nad věcí a je svolný si udělat legraci i sám ze sebe. Což nebývá v kraji zvykem bez ohledu na sbírku titulů. A taková schopnost svědčí o mnohém.

P. Vršecký řekl(a)...

Vysoký trest je dán tím, že loupili (nikoliv kradli, to je z hlediska trestního práva sakra něco jiného) jako organizovaná skupina (v aktuálně platném trestním zákoníku od roku 2010 podle § 173 odst. 1,2, písm.a) ). A to je o dost něco jiného, než že někam šli jako skupina a on hlídal někde opodál. Typická kriminálnická výmluva. Ale věřte čemu chcete, Vaše věc.

Josef Soukal řekl(a)...

Pan Godly se ptát nebudu, ale během vojenské základní služby jsem byl několikrát určen jako doprovod pro vojáka, který stanul před soudem za činy učiněné ještě před vojnou. Brzy se ukázalo, že je to trouba, sice nikoli bez viny, ale prostě jen jedinec, který si ne zcela uvědomoval, co může za svoje hlídání vyfasovat. Loupež zní mnohem hrozivěji než krádež, ale i jako laik jsem tenkrát během řízení pochopil, že paragrafy mohou znamenat jen dost vágní vymezení prostoru pro rozhodování soudce. Ten, kterého jsem tenkrát poznal, naštěstí soudil nejen podle papírů.
Což neznamená, že to v Godlově případě nemohlo být jinak a že tenhle dnes sympatický chlapík neklame tváří. Mě ale v rozhovoru s ním zaujalo spíš tvrzení, že vězení nikoho nezmění, pokud sám nechce. On zřejmě chtěl.

Vít Tomis řekl(a)...

vězení nikoho nezmění, pokud sám nechce
Tak to plati asi vsude. Kdyz nekdo nechce, je to horsi, nez kdyz nemuze.

P. Vršecký řekl(a)...

Tak určitě. Spletl se státní zástupce, potom tříčlenný senát krajského soudu, tříčlenný senát vrchního soudu, který určitě rozhodoval o jeho odvolání a korunu tomu nasadil omylem možná i Nejvyšší soud, který rozhodoval o jeho případném dovolání. Rozdíl mezi loupeží a krádeží je naprosto jednoznačný, stejně tak pro naplnění zákonného znaku "organizovaná skupina" nestačí to, že někdo někde jednou hlídal, to se obvykle kvalifikuje jako pomoc k trestnému činu se stejnou trestní sazbou. Vězení skutečně nikoho nezmění, to dnešní už vůbec ne. Mně osobně ale stačí, že někoho alespoň na čas dostane z ulice. Jsou lidi, které bych potkávat na ulici nepřál fakt nikomu. Netuším, co je v tomhle směru zač Zdeněk Godla, ale na nějaký hodnotový životní restart po kriminálu to v jeho případě, alespoň vzhledem k výše uvedenému, fakt nevidím, sorry.

Josef Soukal řekl(a)...

O spravedlnosti soudů a poctivosti při hledání pravdy nejvíc pochybují ti, kteří se v dané oblasti profesně pohybují. Takže všechno může být - i když nemusí - jinak, než se zdá. Víc k tomu uvádět nebudu, neboť píšu jen na základě svých zkušeností a dále dojmů z vystupování ZG.
Institut vězení je samozřejmě nutný, moje poznámka směřovala k tomu, zda vůbec tohle prostředí dne nabízí pro případnou reflexi osobní cesty jinou podporu, než tu, kterou člověk najde ve svém svědomí.

P. Vršecký řekl(a)...

Vážně? Já se v téhle oblasti profesně pohybuji. "Nevinných" jsou plné kriminály, každý je k tomu schopen vypovědět svůj vlastní HLP (hluboce lidský příběh) Zda vězení nabízí pro případnou osobní reflexi podporu? Ve věznici s vězni pracují vychovatelé (to jsou civilní zaměstnanci, ne bachaři, může se jim dostat i psychologické nebo náboženské pomoci. Jejich možnost osobní podpory je ve srovnání s běžnou populací nadstandardní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otázka zní:
Proč nechodila Saša Uhlová do zvláštní školy?

Okomentovat