17.2.19

Šárka Kuchtová: Daniel Vychodil je pan učitel, který (se) rád učí

Chtěl být učitelem. Vystudoval německý jazyk a později zeměpis. Po prvních letech praxe na střední škole odešel k menším dětem. Učil na základní škole ve Slatiňanech a později se stal jejím ředitelem. Časem ale zjistil, že standardní školství i přes změny, které se na jejich škole podařilo prosadit, mu nevyhovuje. Věděl, že musí jít dál.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Pardubice vybíráme:

Děti jsou dnes podle učitele Vychodila podstatně méně fyzicky zdatné, což je způsobeno trávením volného času před obrazovkami počítačů. Dalším problémem je koncentrace, dnešní žáci se dokáží soustředit kratší dobu než jejich předchůdci. A na to je třeba myslet při přípravě výuky, aby metody byly pestré, aby se dynamicky střídaly a aby zaujaly. K horšímu se změnila i schopnost porozumět čtenému textu a vytvářet texty vlastní.

Daniel Vychodil je od klukovských let skaut a podle jeho slov mají tato dvě hnutí podobnou základní myšlenku, tedy že život nespočívá jen v materiální stránce, ale že jeho duchovní stránka je mnohem důležitější.

„Svět se velmi rychle vyvíjí. Tomu by se mělo přizpůsobit i vzdělávání. Nelpěme proto na některých zvycích a tzv. osvědčených modelech a hledejme to, co dává smysl, co děti obohatí a co jim pomůže v jejich životní cestě za dalším vzděláváním, za profesním uplatněním, ale hlavně za spokojeným a šťastným životem.“


6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Dalším problémem je koncentrace, dnešní žáci se dokáží soustředit kratší dobu než jejich předchůdci. A na to je třeba myslet při přípravě výuky, aby metody byly pestré, aby se dynamicky střídaly a aby zaujaly.

A což takhle zkusit přístup, kterým se žáci naopak naučí soustředit delší dobu?

Eva Adamová řekl(a)...

"Dalším problémem je koncentrace, dnešní žáci se dokáží soustředit kratší dobu než jejich předchůdci. A na to je třeba myslet při přípravě výuky, aby metody byly pestré, aby se dynamicky střídaly a aby zaujaly."

Taky se s tím nějak nedokážu ztotožnit. Většina dětí nemá se soustředěním se na výuku problémy. Je sice pravda, že autistů, ADD dětí a ADHD dětí přibývá, ale je otázkou jestli nepřibývají jen papírově díky změnám doagnostiky, díky tlaku rodičů neúspěšných dětí na poradny kvůli úlevám a také právě díky tomu, že někteří učitelé hopsají z jedné aktivity na druhou a v podstatě nenechají děti v klidu pracovat. A vůbec nevidím důvod rozbourat většině třídy výuku kvůli několika jedincům. Moje zkušenosti mi naopak potvrzují, že pokud se vyučovací hodina rozbourá na víc jako tři úseky, jde v podstatě do pyhele, protože než se děti přešaltují na novou aktivitu trvá to docela dlouhou dobu a je to kontraproduktivní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby metody byly pestré, aby se dynamicky střídaly

To jo.
Už tak roztěkané dětitičky roztěkat ještě víc a lítat z jednoho do druhého.
'Dneska se mi hodina moc nepovedla. Prostřídali jsme jen osm metod.'
Kdysi dávno dorazil ředitel školy k pytlikům na návštěvu. Zrovna byla perspektiva, či co. Děti celou hodinu soustředěně pracovaly, ani nehlesly. Načeš ten vrcholový pedagog učinil závěr, že mu ta hodina připadala taková nudná. Hrdinní pytlici mu tenkrát řekli, že jestli chce estrádu, ať přijde někdy jindy.
Pytlici nevidi mnoho důvodů, proč děti při výuce nemohly chvílemi nedělat taky vůbec nic. Pytlikovic oblíbené, a kdo má hotovo, bude zpytovat svědomí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"A což takhle zkusit přístup, kterým se žáci naopak naučí soustředit delší dobu?"

Přesně!

Jirka řekl(a)...

"A což takhle zkusit přístup, kterým se žáci naopak naučí soustředit delší dobu?"

To potřebují jen nekvalifikovaní v montovně. Podle expertů mohou ti s maduridou těkat, co oko i kůra ráčí.

Eva Adamová řekl(a)...

Co máte proti těkání? Oni přece těkají kreativně!!!

Okomentovat