27.2.19

Radka Hrdinová: Zvláštní školy jsou s námi už 150 let

Základy dnešního speciálního školství, o kterém se nedávno tak bouřlivě diskutovalo v souvislostí s inkluzí, však byly položeny mnohem dříve. Takzvaným Hasnerovým školským zákonem z roku 1869. Tehdejší školský zákon nařídil, aby zemské sněmy v tehdejším Rakousku-Uhersku zakládaly (a také financovaly) školy pro tělesně a mentálně postižené děti a výchovné ústavy pro „mravně zpustlou mládež“. Letos od vyhlášení tohoto v mnoha ohledech revolučního zákona uplyne 150 let.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Přestože počet škol v Čechách a na Moravě narostl z předválečných 43 pomocných tříd do roku 1936 na celkem 210 českých a 107 německých tříd, řada handicapovaných dětí do školy nikdy nechodila.

To se po roce 1948 změnilo. Dětí ve speciálním školství až do 80. let neustále přibývalo. V roce 1960 jich bylo zhruba 31 tisíc, v roce 1970 přes 45 tisíc a v roce 1981 navštěvo- valo tehdy zvláštní a pomocné školy už téměř 60 tisíc dětí.

Byl to obrovský úspěch. Do školy chodily poprvé všechny děti, které s ohledem na svůj handicap mohly. Na druhou stranu poslední velký nárůst počtu žáků přišel po roce 1978. Tehdy školský zákon zkrátil základní školu z devíti na osm let.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

A za těch 150 let jsme si systém speciálních škol vycizelovali, no a pak jsme ho kvůli rozsudku DH během několika let spláchli do kanálu. My jsme vážně lumeni.

Ivo Mádr řekl(a)...

A zrovna před nedávnem byla zde na PI zpráva o speciální škole v USA, o množství asistentů, speciálních pedagogů, pomůckách,..Odkud ti naši "aktivisté" ty nefunkční věci v inkluzi po česku vzali?

Josef řekl(a)...

Každý ten paskvil má snad v rodném listě USA.

Okomentovat