16.2.19

Radka Hrdinová: Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl více mluvit do výběru ředitelů škol. A to právě na úkor obcí, které tyto školy zřizují. Cílem je zabránit tomu, aby se o novém řediteli školy rozhodovalo na základě sympatií a antipatií.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Jenže kritici současným ředitelským konkurzům vyčítají, že v nich mají až příliš často hlavní slovo lidé, jejichž zkušenost se školstvím se omezuje na vzpomínky na vlastní školská léta a o moderní pedagogice nemají ani minimální povědomí.

„Znám případy naprosto profesionálně odvedených konkurzů i konkurzů diletantských, kde rozhodovala osobní antipatie či sympatie. Záleží na přístupu zřizovatelů škol, jaké má představy o tom, kdo by měl být ředitelem, a jestli vůbec nějaké mají,“ říká Karel Derfl z občanského sdružení Trvalá obnova školy, které sdružuje ředitele škol.

To, že tu nejsou dána jasná kritéria, jak vybírat, podle něj usnadňuje vnášet do konkurzu politické a osobní motivy. „Sám znám případy, kdy konkurzem kvůli osobním antipatiím neprošli silní pedagogičtí lídři,“ dodává. Na nové vyhlášce, která má ředitelským konkurzům po více než deseti letech dát novou podobu, na ministerstvu školství pracují už několik měsíců.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdyby jeho úřad do budoucna mohl více mluvit do výběru ředitelů škol

To aby se mohli ředitelé vybírat spíš podle sympatií či antipatií ministerstva?

Eva Adamová řekl(a)...

Ředitelé základek se nevybírají podle sympatií, ale podle stranické příslušnosti, případně v menších obcích podle ochoty dotyčného podpořit starostu v radě či zastupitelstvu. V důsledku toho je dnes ředitelem školy spíš kdejaký kejvač a vlezdoprdelista, než aby to byl bůhvíjak schopný člověk.

Okomentovat