5.2.19

Radek Sárközi: Obránce bez tahu na branku

Ministři za hnutí ANO míří na kobereček k premiérovi. Jedním z těch, o jejichž odvolání se v médiích spekuluje, je ministr školství Robert Plaga. Jak vypadá jeho skládání účtů po více než roce ve funkci? Za Plagu se sice postavila řada profesních spolků, ale motivací jim jsou spíše obavy z případného nástupce. Nový ministr zvenčí by se rok seznamoval s chodem úřadu, načež přijdou volby a s nimi další střídání stráží. Neustálé změny ministrů devastují české školství, kterému chybí dlouhodobá vize, jasná koncepce a hlavně peníze.


Z komentáře v MF DNES vybíráme:

Rok 2018 byl ve znamení oprav toho, co pokazila Valachová. Kromě zmíněné pamlskové vyhlášky šlo o novely vysokoškolského nebo školského zákona. Podnět k jejich změně ovšem nevzešel z ministerstva školství, nýbrž od poslanců. Václav Klaus mladší prosadil zrušení garance míst pro všechny dvouleté děti v mateřských školách, čímž ušetřil vládě 30 miliard. Poslanci ANO přišli s odkladem reformy financování škol o rok, protože nebyla dobře připravená, a ušetřili tím dalších 10 miliard. Jan Čižinský zase prosadil zmírnění podmínek pro vznik přípravných tříd, který navrací legislativu do roku 2016.

Naopak návrh na obědy zdarma vláda oprávněně vrátila Plagovi k přepracování. Za rok nedostali ředitelé žádné nové informace k reformě financování, která má začít platit už letos v září. Ministr nekomunikuje s pedagogy a jejich profesními organizacemi. Pracovní skupiny ministerstva s účastí externistů se přestaly scházet. Novela inkluzivní vyhlášky připravená loni na jaře stále nebyla vydána. Bez účasti učitelů z praxe vznikl i návrh dlouhodobého záměru vzdělávání do roku 2023. Do týmu, který bude připravovat strategii vzdělávací politiky do roku 2030, se dostal exministr Štech, a naopak v něm není žádný zástupce největších profesních organizací pedagogů s tisícovkami členů.(...)

Ministru Plagovi chybí potřebný tah na branku. Není to útočník, spíše obránce. Brání se negativním změnám, jako je zavádění nových předmětů typu branná výchova, polytechnická výchova nebo cut-off score. Zároveň však odkládá změny pozitivní, například nové nastavení inkluze. Rozpačitě působilo i jeho setkání s ředitelem BIS – ani v tomto případě se nepostavil za učitele dějepisu a češtiny.

Působení Roberta Plagy zatím hodnotím neutrálně. Měl by více naslouchat učitelům, komunikovat s nimi. Je třeba proměnit ministerstvo školství z nedostupného Kafkova Zámku na transparentní instituci, pro niž budou pedagogové partnerem, nikoliv pouhým objektem nesmyslných nařízení shora.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Měl by více naslouchat učitelům, komunikovat s nimi.

Pytlici vůbec netušili, jací že jsou u sárköziů snílci. Jakože revoluce? Státní správa a samospráve ve školství ani v náznaku netuší, co by ta komunikaci měla být. Natož, aby věděla, jak by to mělo fungovat, a především, k čemu by to mělo být? Že výměna informací? Copak učitelé nějaké mají?
Pro běžný režim permanentních změn v té dnešní překotně měnící se době postačí přiměřeně četný poradní sbor odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů. A kdyby se podařilo sehnat i nějaké Fina...

Unknown řekl(a)...

Ono je úplně jedno, který ministr tam sedí. Jen varuji před ženami typu paní Buzkové a Valachové.

Simona CARCY řekl(a)...

Mimořádně zvláštní materiál "Návrh dlouhodobého záměru vzdělávání do roku 2023" nebyl zřejmě při zpracování podroben dostatečné redakční úpravě, která by z něj vymazala tisíce sebeadoračních zmínek České školní inspekce, díky nimž čtenář nabyde téměř absolutní jistoty, že kdyby v Čechách nebyla jediná škola, jediný žák nebo jediný učitel, tak ČŠI nás celosvětově udrží v hlavním vzdělávacím proudu a ještě na absolutní špici. Díky ČŠI nám už Korea, Singapur a Finsko jen z dálky hledí na urostlá záda.

Okomentovat