14.2.19

Ivo Bystřičan: Učňáky potřebují reformu, nikoliv nahánění žáků násilím a za trest

Čeští politici a byznysmeni opět začínají debatovat o tom, že je údajně potřeba více absolventů učňovských oborů. Zdá se ale, že místo komplexní reformy učňovského školství chtějí hlavně rychle vytvořit levnou pracovní sílu do montoven. Proč je krátkozraké nahánět mladé lidi na učňáky silou a za trest?
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Radio Wave vybíráme:

Průmysl naší pověstné montovny světa zažívá konjunkturu, u které euforicky předpokládá, že bude trvat věčně. Robotizace, aplikace umělé inteligence a potřeba lidí, kteří se umí učit, se podle představ byznysmenů nejspíš naší zemi vyhnou obloukem, stejně jako se jí vyhýbá kritické myšlení a schopnost dívat se kolem sebe. Na nás si nějaké novoty nepřijdou. Máme své metody na to, jak lidi do továren dostat. Dokud nelze snadno ve velkém importovat manuální sílu ze zemí, kde se platí ještě méně než u nás, odchováme si do fabrik naše děti. Přesněji řečeno, děti druhých.

Žáci nechtějí jít na učňáky po dobrém, tak tam půjdou po zlém. Takzvané cut-off skóre z dílny Ministerstva školství a Asociace krajů je rafinovaný způsob, jak vnutit produkt, který nikdo nechce. V zásadě to znamená nedat zákazníkovi na vybranou. Je to centrálně stanovená bodová hranice u jednotlivých přijímacích zkoušek. Kdo se přes ni nepřehoupne, může zapomenout na gympl a čeká ho učňák. Pro socioekonomicky slabší rodiny to znamená past.

4 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

Učňáky nepotřebují reformu, natožpak "reformu", v jakou se všechny pokusy o změnu stejně u nás zvrhnou.
Učňáky potřebují prachy. Celé školství je potřebuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nahánění žáků násilím a za trest

To jakože je ledabylá mládež naháněna po parcích a lepena je v okovech deportována do učilištních lágrů se zvýšenou ostrahou? A co by asi tak dělal adolescent ve škole, do které není ani schopen se dostat?
Ono totiž kdejaké trdlo napatří především do učebního oboru, kde se musí pracovat a myslet. Kopírovat z internetu tisíckrát přemleté pavrpointové prezentace kdečeho zvládne kdekdo.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nahánějme raději na fakulty podivných studií, neb neziskovek roste jak hub po dešti.

Unknown řekl(a)...

Souhlas s poste.restante, proboha jen žádnou reformu.

A) Učňáky potřebují "pouze" peníze na lidi a inovace.

B) To, že děcka nechodí na učňáky je součástí celospolečenské krize. 1) nechtějí pracovat rukama, 2) Česká školní inspekce nás pod tlakem rodičů nutí k "Úspěchu pro všechny žáky" a tím k devalvaci hodnocení, "ať mají všichni jedničky a jsou ve školy spokojeni", 3) ambice rodičů - rodiče vidí lepší známky než měli oni před 30ti lety, tak mají pocit, že jejich dítě může studovat i VŠ.
"Přece nepůjde na účňák, když má na to hlavu..." ;-)

Na konferenci ČŠI na podzim 2018 zaznělo z úst ústředního školního inspektora Zatloukala, že "až" 30 % žáků jde na učiliště. Což je dle něj vysoké číslo a nám ředitelům kladl na srdce, abychom se snažili motivovat žáky pro studium na střední škole. Se sousedy jsme se podívali na sebe, jestli to myslí vážně. Myslel. Přiznám se, že v naší škole děláme pravý opak - snažíme se, aby alespoň těch 30 % žáků šlo dělat řemeslo. Bohužel mnohdy marně, ambice rodičů, vyšší sebevědomí žáků a nesoudnost obou stran dělají své. Rok či dva poté se protloukají po středních školách a nakonec skončí jako dělníci na lince ve fabrice se základním vzděláním.
Dělníkem se může stát po zaučení (2 týdny) kdokoli, ale kvalitním řemeslníkem se stane po několika letech učení a praxe. A tyhle lidi nám chybí.

Okomentovat