25.2.19

Petr Wojnar: Dnešním dětem chybí přirozený pohyb, líčí fyzioterapeutka

"Děti se v současnosti dělí na ty, které odmala dělají jednostranně zaměřenou sportovní zátěž, a ty, které se nehýbou a sedí u počítače nebo telefonu. Ani jednu skupinu už téměř nevidíte hrát si venku," říká v rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz ostravská fyzioterapeutka Pavla Kusynová Vichnarová.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Není tedy jen můj subjektivní pocit, že dětí hrajících si na pláccích za domy je v dnešní době minimum?
Stejně to vidím i já. Děti dneska nechodí ven, a když už, tak jdou na procházku s mobilem. Sednou si na lavičku a něco na něm dělají. Chybí tam interakce s ostatními dětmi, kamarádství a přirozený pohyb. Nejsou naučené honit se, lézt po stromech, běhat do kopce a z kopce a podobně.

Kde tedy jsou?
Z mých zkušeností se děti v současnosti dělí na dvě skupiny. Ty, které nejsou aktivní, sedí tak říkajíc u počítače a nesportují, a ty, které sice sportují, ale jedná se o jednostrannou zátěž. Rodiče je ve čtyřech pěti letech přihlásí do nějakého sportovního klubu a tam s nimi trenéři pracují na zdokonalování jedné konkrétní činnosti. Chybí jim pohybová rozmanitost. Dám příklad, pracovala jsem s dospívajícími basketbalisty. Měli tréninky zaměřené na techniku, nějaké posilování, a tím to končilo. Zjistila jsem, že pro polovinu z nich je problém udělat kotoul vzad.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dnešním dětem chybí přirozený pohyb

Jak kterým. Třeba v Praze si už děti poradily.
Na prostranstvích před hypermarkety se zcela přirozeně rvou jako koně.

Okomentovat