14.2.19

Petr Pixy Staníček: Škola hrou možná, ale hlavně žádné novoty!

Z poznámky Petra Pixy Staníčka na sociální síti Facebook vybíráme: "To totiž není vůbec žádný telefon. Tak tomu říkáme jen ze zvyku. Ve skutečnosti to je jejich celý svět – podobný, jaký jsme měli my, jen zhuštěný do jediné krabičky. Mobil je jejich komunikační centrála, pošta, slovník, kalkulačka, encyklopedie, poradce, jejich sbírka gramodesek, jejich bravíčko, Sally, jejich hitparáda, televize, kino, rádio, noviny, jejich památníček, milostné vzkazy a holčičí deníky, jejich fotoalbum, jejich flexareta a šestnáctka kamera, jejich kytara na zdi a plakáty kolem, jízdní řády, atlasy světa i plánek obchoďáku, jejich adresář, jejich telefonní seznam, jejich hodinové hovory v koupelně s kamarádkou… Je to všechno, co jsme měli my, a ještě spousta navíc – a vše zkoncentrované do kapsy.

Kdo dětem bere mobil, bere jim tohle všechno."4 komentáře:

Pepouš řekl(a)...

Jan Amos Komenský navštívil vyhlášenou věštkyni a chtěl vědět, jak bude vypadat vzdělání a věda v daleké budoucnosti. Ta se podívala do křišťálové koule a povídá: „Vidím úžasné, dosud nevídané věci. Vidím stroje, které lidé sestavili, aby jim se vším pomáhali. Stroje, které znají všechno vědění lidstva, které na požádání poskytnou jakoukoli znalost všech encyklopedií světa, znají všechny slovníky všech jazyků, všechny knihy a pojednání, co kdy byly sepsány. Jsou v nich veškeré dějiny i mapy všech zemí, celého vesmíru a všech hvězd, během okamžiku mohou vám ukázat jakékoli místo na Zemi či na obloze, jejich vyobrazení ba i modely všech velkých měst a význačných památek. Umí samy spočítat každou úlohu, narýsovat každý plán, ukázat i poznat každičkou rostlinu a zvíře na Zemi, ukázat každý namalovaný obraz a zahrát všechny skladby, co kdy byly složeny, …“ – „Ale to je přece úžasné,“ žasne Jan Ámos, „a jak v této úžasuplné době pak probíhá výuka v školách?“ – „No, vlastně stejně jako dnes. Oni to mají zakázáno ve škole používat.“

Jan Amos Komenský navštívil vyhlášenou věštkyni a chtěl vědět, jaký bude svět v daleké budoucnosti. Ta se podívala do křišťálové koule a povídá: „Vidím dosud nevídané věci. Vidím stroje, které lidé sestavili, aby jim se vším pomáhaly. Stroje, které znají všechno, stroje které na požádání poskytnou jakoukoli informaci o každém člověku, co kdo řekl, udělal, kde a s kým byl, co tam dělal. Stroje, které sledují váš život, aniž byste to chtěli anebo o tom vůbec věděli. Stroje, kvůli kterým můžete přijít během okamžiku o velkou část svého soukromí. Stroje, které umožní spáchat i ty nejhorší zločiny na dálku z pohodlí svého příbytku… „Ale to je přece hrozné,“ žasne Jan Ámos, „a jak v této hrozivé době pak probíhá výuka v školách?“ – „No, vlastně stejně jako dnes. Oni to mají zakázáno ve škole používat.“

Jana Karvaiová řekl(a)...

Hlavně ovšem mít pane Komenský na paměti jednu věc: dobrý sluha, špatný pán. A ty úžasňácke porychtunky se bohužel začínají stávat pány.
Viďte pane Čapku Karle. I vy jste to tušil. Bez křišťálové koule.

V. řekl(a)...

Pokud si nekdo mysli, ze se malou nasobilku nebo reseni linearnich rovnic nebo ... nauci lip, kdyz bude mit telefon v ruce, at si klidne ma, mi je to jedno.
Praxe vsak jednoznacne ukazuje opak.

poste.restante řekl(a)...

K původnímu textu jsem se s komentářem nedostal, tak to napíšu aspoň sem.

...
I zeptal se Jan Amos věštkyně:
"Opravdu mají zakázáno tak skvělý stroj používat? To přece není možné."
"No, mají to povoleno, když to povolí učitel," upřesnila věštkyně.
"A pozná ten stroj skutečně každé zvíře, každou rostlinu? I takovou, která byla objevena jako nová, která ještě není popsána v herbářích? I novou hvězdu na obloze, která není v mapách?" upřesňuje si celkový obraz.
"To samozřejmě ne."
"Pak moudře činí naši potomkové," pravil učitel národů.
"Co platná byla by žákům moudrost staletí a jejich učitelů, obsažená v jejich dlani, když ruku řídila by hlava ducha mdlého a v poznávání světa necvičeného."

Okomentovat