20.2.19

Pavlína Kosová: Učí se v Česku dějiny prosovětsky? Historici diskutují ve Sněmovně

Sněmovní školský výbor, jemuž předsedá Václav Klaus mladší (ODS), uspořádal seminář, na kterém čeští historici diskutují o tom, jak se na našich školách učí moderní dějiny. „Je výuka dějepisu na českých školách neutrální nebo prosovětská?“ Tak zní název semináře, na kterém během odpoledne vystoupí přední čeští učitelé historie a tvůrci učebnic.
Video na Seznam Zprávy

Z doprovodného článku na Seznam Zprávy vybíráme:

„Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil. Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, respektive literatury (národní obrození),“ stojí ve zprávě BIS, kde se dále píše i to, že „trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny“ údajně tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu. Tedy i hybridní strategie.

Na školském výboru k tématu na začátku února vystoupil ministr školství Robert Plaga (za ANO), který odmítl jakýkoliv nátlak při výuce dějin, ať už s příklonem na Východ, nebo na Západ.
5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Začínám mít pocit, že tato kauza byla vytažena světlo boží, aby se odpoutala pozornost od daleko závažnějších problémů našeho školství. A už na to skočili i v parlamentu. A já osobně jako daleko větší problém vnímám účast komoušů na vládě v této zemi. O tom v parlamentu diskutovat nebudou?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si hlavně dávají pozor, aby moderní technologie a především pak to informatické myšlení neučili až tak moc proamericky.

Jirka řekl(a)...

Zatajíme žákům Microsoft, Intel i to křemíkové údolí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo tak, skolstvi asi nema dost OPRAVDOVYCH problemu?

Ivo Mádr řekl(a)...

Jedná se evidentně o interpretaci současného dění a vytváření obrazu staronového nepřítele. Souvisí to s novým pojmem ve veřejném prostoru a to "BEZPEČNOSTNÍ HROZBA". Bezpečnostní hrozbou je čínská firma Huawei a kupodivu i vývoz v Evropě vyrobených automobilů do USA. Je také potřeba "veřejnému mínění" nějak podsunout zdůvodnění 2% HDP na armádu. Problém je to tedy složitější a nejedná se jen o odklánění pozornosti od problémů ve školství. BIS jedná 4 tahy v předstihu

Okomentovat