6.2.19

Ondřej Chlupáček: Děti jako oběti i pachatelé. Internet mění kriminalitu, nejsme připraveni

Kyberkriminalita je na vzestupu. Za posledních sedm let vzrostla o 400 procent. V roce 2011 zaznamenali čeští policisté 1500 trestných činů spáchaných na internetu, v roce 2018 jich bylo téměř 7000. Aby toho nebylo málo, policisté tvrdí, že 90 procent internetové trestné činnosti zůstává skryto, proto je těžké říct s určitostí, jak moc se vlastně děje.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Mluví se doma s dětmi o tom, co dělají na internetu? Jestli náhodou nemají nějakého hodného strejdu nebo tetu, o kterých v životě neslyšeli? Nebo kamaráda? Když si jdou děti hrát ven, určitě se jich máma nebo táta zeptají, s kým. Na internetu by to mělo být podobné. Obzvlášť pokud neexistuje účinná prevence na školách, které nepřipravují budoucí generace na dobu, která tu už několik let panuje.

Čisté internetové svědomí často nemají ani samotní rodiče. Ukázat fotky svých potomků jednou za deset let na školním srazu není to samé jako pochlubit se s nimi "přátelům" na Facebooku a Instagramu. Rodiče si často nemusí uvědomovat, že roztomilé rodinné fotečky s polonahým dítětem v bazénku mimo ostatní maminky mohou lajkovat také pedofilové. Tomu se zabránit nedá.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A-lar-mu-jí-cí. Ta nepřipravenost, samozřejmě.
Což pouvažovat o nějaké té odpovědnosti byť dětí za všechna ta páchání?

Okomentovat