26.2.19

Milan Baják, Tomáš Lörincz: Aby všechny děti ve škole fyzika bavila a učily se s radostí. To je vize projektu Elixír do škol

Na půdu královéhradecké Univerzity se sjeli učitelé-fyzikáři, kteří se snaží tento zdánlivě složitý předmět učit zábavnou formou. Projekt Elixír do škol podporuje takové pedagogy, kteří mají chuť inspirovat a nadchnout a kteří do výuky přinášejí třeba i inovativní prvky.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Hradec Králové vybíráme:

Projekt má v republice 22 center do kterých chodí desítky učitelů. Ze zhruba 4 000 fyzikářů v České republice jich aspo%n jednou prošla centrem přibližně polovina. Asi 600 se jich vrací opakovaně.

Podle ředitelky projektu Petry Proškové je to ale pořád málo: „My bychom chtěli, aby se ve školách tyto věci dělaly daleko více. Ukázalo se, že 70 procent výuky je stále v přírodních vědách frontální. A myslím si, že je to škoda."

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Ještě jednou pro nechápavé. Pokud je ve třídě ke 30 žákům, pak je třeba na pokusy třídu rozdělit a to stojí peníze. Takže i kdyby učitel chtěl, tak záleží na řediteli, zda na to má.
Pokud mám ve třídě 15 žáků, můžu dělat pokusy každou hodinu, pokud mám s čím a mám čas na přípravu. Problém je v tom času na pípravu v záplavě dlžitějších povinností než je učení.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ted uz jen dve veci…
Zaridit, aby vsechny deti bavila obcanka…
A vysvetlit mi, proc by proboha fyzika mela bavit vsechny deti...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Janeček mně předběhl. Připomíná to komunistická hesla. zařídit, aby všechny bavila fyzika (matika, tělocvik, …..) a aby všechny děti pracovaly ve všech předmětech s radostí - to je utopie a je hodně trapné taková hesla někde psát.

Jirka řekl(a)...

Mne napadlo už jen Projímadlo do škol. Samozřejmě pro nás zapšklé učitele, kteří nechtějí vidět světlé zítřky. Tak alespoň aby se nám ulevilo, viďte pane Václavíku. "Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody." Jak velké by ty důvody měly být, aby si jich vizionáři všimli? Chcete, abychom tlačili autobus s prázdnou nádrží (kasou)? Pak musíte dodat do škol ty výživné tyčinky a urostlé chlapíky, co mají v hlavě jen piliny. Dnes už vnímám školní svět jen prvoplánově a omlouvám se autorům dobré reklamy. Potřebný nadhled v nás ubíjejí podobné pokusy a jejich adorace experty na školství.

Ivo Mádr řekl(a)...

To už tady jednou ve školství bylo -"vytvoření všestranné a harmonicky rozvinuté osobnosti". Nějak jsem si vzpomněl na dokument "Další rozvoj československé výchovně vzdělávací soustavy" už z roku 1976. Že by se nám ty blbosti vracely v kruhu?

A nyní vážně. S 30 žáky v běžné inkludované škole hlavního vzdělávacího proudu to opravdu takto nefunguje.

Okomentovat