28.2.19

Michaela Endrštová: Ministerstvo školství otočilo. Soukromá ScioŠkola dostala napotřetí akreditaci

Soukromá základní ScioŠkola ve Frýdku-Místku získala napotřetí akreditaci ministerstva školství. Tvrdí, že resort mění přístup k soukromým školám. Ministerstvo zatím rozhodlo o osudu poloviny škol, které žádají o zápis do školského rejstříku na příští rok, většinu jich povolilo. V posledních letech přitom většinu žádostí zamítalo. Mezi neúspěšnými žadateli je dlouhodobě například síť soukromých škol Educanet, která kvůli tomu podala žalobu.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Ředitelka školy Darina Klimparová má z udělení akreditace radost, ale nechápe, proč to trvalo tak dlouho. "Ministerstvo školství zdůrazňovalo, že naše škola není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání kraje, přitom krajský úřad i město Frýdek-Místek si naopak myslí, že škola je plně v souladu s tím, co tu je potřeba," řekla Aktuálně.cz Klimparová.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje dokonce loni v listopadu napsal ministerstvu školství dopis, ve kterém vznik školy podpořil. Server Aktuálně.cz má tento dopis k dispozici. Stojí v něm, že zápis ScioŠkoly ve Frýdku by rozšířil škálu vzdělávacích služeb díky alternativnímu způsobu výuky. Dále je v něm zmíněno, že rodiče opakovaně prokázali svůj zájem o vznik školy. "Nevíme, proč si někdo v Praze tak dlouho myslel, že ví lépe, co je pro náš kraj lepší," podotkla Klimparová.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč to trvalo tak dlouho

Pytlici by školství zprivatizovali obdobně, jak to má zdravotnictví.
A zrušili by povinnou školní docházku. Zdravý člověk také nechodí k lékaři.
Nechť je vzdělání v zodpovědnosti jednoho každého občana. Asi tak, jak o svoje zdraví každý pečuje.
Svobodný člověk má právo být nemocný a také nevzdělaný. Stát by umožnil vznik vzdělávacích pojišťoven, a lidé by plati vzdělávací pojištění. Například pro případ, že by byli stiženi akutní nevzdělaností. Určitě by objevili i vzdělácí pohotovosti a také záchytky. To pro ty, kteří by to v místní studovně ale doopravdyp přehnali, a vzdělali by se pod obraz.

Eva Adamová řekl(a)...

U soukromých středních a vysokých škol trvalo dvacet let než začaly padat na hubu. U většiny z nich k tomu vedly slabé populační ročníky, tudíž se všechna děcka dostanou na školu státní, a jejich mizerná úroveň, která souvisí se skladbou žáků.

Na základkách jsou nyní silnější populační ročníky a ekonomice se daří, čehož se lidé zakládající soukromé školy snaží využít. Demografický pokles je ale za rohem, ve třídách základek poklesne počet žáků a většinu soukromých základek v budoucnu čeká stejný osud jako soukromé školy střední a vysoké, tedy vylidněnost a postupný úpadek. Jen to asi zase bude trvat cca dvacet let.

Okomentovat