14.2.19

Martin Fendrych: Inženýry jo, filozofy ne! Chtějí z nás mít makající a kývající papoušky na klíček

Komunisté taky chtěli lidem řídit život, potřebovali je nevzdělané (případně jen úzce specializované experty), vydané napospas, manipulovatelné.


Z komentáře na Aktuálně.cz vybíráme:

Pozoruhodné, jak často proti humanitnímu vzdělání jako přepychu či zbytečnosti horují pravicoví (česky pravicoví) politici. Všecko se převede na čísla, problém je, že "nejsou lidi" pro montovny, a je fuk, že to cykly kapitalismu dobře znají a že by řešením bylo pustit k nám pracovníky z jiných zemí. Jedním dechem pak ti samí lidé vykládají o robotizaci a že nám v ní nesmí ujet vlak.

Žijeme ve světě, který v technice skočil dopředu, a lidé tu změnu mnohdy nezvládají. Viz sociální sítě, kde vidíte ten Babylon, zmatení jazyků, dezorientaci, děsivou absenci humanitního (obyčejně lidského) cítění, natožpak vzdělání.(...)

Poslední poznámka: samozřejmě jde o sociální inženýrství, o to, že chci rozhodovat o tom, co budou druzí studovat a posléze i dělat, že jim chci drze řídit, naprojektovat život. Takhle to chodilo za komunistů, taky lidem chtěli řídit životy, taky je potřebovali de facto nevzdělané (o úzce specializované experty samozřejmě stáli), vydané napospas, manipulovatelné. Opakovat to, byť v jiné formě? Nebezpečná chyba, nesmysl.


6 komentářů:

Tlumočník řekl(a)...

Velmi dobře napsaný komentář.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chtějí z nás mít makající a kývající papoušky na klíček

Kteří tamti chtějí, a z koho nás? Snad z kdejakých tlučhubých exnáměstků?
To je tak, když mamlas v životě neviděl inženýra. Technicky vzdělaný člověk není, pytlici zdůrazňují, že není kdovíjaké kývající trdlo na péro.

Vít Tomis řekl(a)...

taky je potřebovali de facto nevzdělané
Ano. Az nas svet budou (plne) ridit (jen) vzdelani genderovi odbornici, rekreologove, absolventi verejnospravnich oboru vysokych skol, pak bude nas svet opravdu hezci, spravedlivy a politicky korektni.

Nebo z autora spis mluvi strach, ze inzenyri, ale i vyuceni remeslnici, se o sebe dokazi postarat a pracovat i jinde nez na uradech a v neziskovkach a proto jsou nebezpecni, protoze na statni politice mene zavisli?

poste.restante řekl(a)...

On taky ne každý absolvent humanitního, či přímo filosofického oboru je také člověk orientující se ve společenských vztazích a zvládající složitost současného světa. Natožpak skutečný filosof, který by mohl pro ostatní fungovat jako maják osvětlující cestu.

To oni totiž inženýři kolikrát mají o realitě větší představu, nežli filosofové, protože v ní žijí. A jsou navíc zvyklí problémy řešit a ne o nich jen prázdně spekulovat.

Ještě jeden detail panu Fendrychovi uniknul.
Proti neziskovkám, které reálně pomáhají, nemá nikdo vůbec nic, ani pánové Dlouhý a Klaus.
Jen nevím, kolik absolventů třeba humanitních či genderových věd pracuje třeba v hospicu, nebo Klokánku.

Čili ne snad, že by autor neměl v mnohém pravdu. Jen by neměl sklouzávat k demagogii stejného typu, jakou jiným vyčítá.

Ivo Mádr řekl(a)...

Vypadá to tak, že autor tak trochu "střelil kozla". V jednom má však autor pravdu. Společnost zaměřená na výkon bude ve stále větší míře vyžadovat profese psychologů, psychiatrů, a velké množství antidepresiv. Proces globalizace se již dávno rozjel na plné obrátky. Autor možná nepostřehl to, že průmysl nejsou v ČR jen montovny. Průmyslová revoluce 4.0.opravdu vyžaduje velké množství technicky vzdělaných pracovníků s výbornou znalostí M,F,Ch,..elektrotechniky, ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Společnost zaměřená na výkon bude ve stále větší míře vyžadovat profese psychologů, psychiatrů, a velké množství antidepresiv.

Jakože naše společnost zaměřená na výkon?
Naše společnost je zaměřena především na úspěch! Na úspěch bez výkonu. A pokud se nárokovaný úspěch nedostaví, jedinec se hroutí. Zatímco moderně inovativní zkompetentňovací instituce bazírují na právu na úspěch dosažený vlastním tempem a zábavou především, začína se pociťovat silný nedostatek dětských psychologů a psychiatrů.
Pytlici si nejsou úplině jisti, ale nemají pocit, že by vrcholoví sportovci, hudebníci či vědci byli zatíženi psychickými problémy nad přiměřenou mez. Kdyby tomu tak bylo, určitě by se to neututlalo. To dá rozum. Trénují, cvičí, pracují, a nemají kdy se z toho hroutit.

Okomentovat