5.2.19

Marek Tichý: Připravuji seriál o inkluzi

Marek Tichý píše na sociální síti Facebook: "S inkluzí má naše rodina ty nejhorší zkušenosti. Má starší dcera, která chodí do šesté třídy jedné pražské školy, má ve třídě autistu. Ten pobyt ve velkém kolektivu nezvládá. Když se má psát písemná práce, roztrhá zadání a řve jak zvíře, dokud ho asistentka nevezme stranou a nenapíše práci za něj. Opakovaně útočí na spolužáky a řve, že je zabije. Na svou asistentku hodil židli a pak řekl, že s ní není spokojen. Asistentku vyměnili."Celý text:

S inkluzí má naše rodina ty nejhorší zkušenosti. Má starší dcera, která chodí do šesté třídy jedné pražské školy, má ve třídě autistu. Ten pobyt ve velkém kolektivu nezvládá. Když se má psát písemná práce, roztrhá zadání a řve jak zvíře, dokud ho asistentka nevezme stranou a nenapíše práci za něj. Opakovaně útočí na spolužáky a řve, že je zabije. Na svou asistentku hodil židli a pak řekl, že s ní není spokojen. Asistentku vyměnili.

Ředitelka školy, se kterou jsem to řešil, říká, že se s tím nedá nic dělat. Má dcera začala z toho stresu ve škole omdlívat, její maminka je na antidepresivech. Autista zůstává, naše dcera odchází na jinou školu. Rozhodl jsem se, že s tou šílenou inkluzí budu bojovat. Protože jsem filmař, připravuji dokumentární seriál o inkluzi. Kdo by chtěl přispět svým příběhem, prosím pište na marek.tichy@volny.cz.

10 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Také bych uvítala příklady nedobré praxe. Abychom ty informace měli vyvážené. Jen doufám, že to pán bude umět vyrobit s nadhledem. Aby to nevyznělo blbě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

příklady nedobré praxe

Pytlici se obávají, že příběhy z reálného školního života vyzní především nepřijatelně. Nebudou se tak nějak hodit do krámu. Ona se pak taková idea mizerně prodává. Co jen školení a projektů už utěšeně běží. A co pak s nimi? A co se školiteli a kauči? Přece je nepožename na pracovní úřady, a nebo nedejbože do montoven!

Unknown řekl(a)...

Při filmování držím Markovi palce. Mám však silné pochybnosti o zveřejnění seriálu. Fanatičtí příznivci inkluze na český způsob udělají vše pro nezveřejnění. Když padne autocenzura, pak nastupuje cenzura.

Ivo Mádr řekl(a)...

O inkluzi paní Valachové se šíří přímo "legendy". Bohužel, téměř všechny jsou negativně zaměřené proti inkluzi po česku. Nelze míchat všechny děti v "míchačce" jako to dělají zedníci s maltou.

mirek vaněk řekl(a)...

Mám obavu, že pravdu bude mít Unknown.
Dokument možná vyrobí, ale nikdo ho neodvysílá. Jsou v tom velké peníze a politika.

Pepa řekl(a)...

"Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko..." Takže kolegové, trochu optimismu, třeba se najde někdo s vysílacími právy, kdo dá prostor i dosud nevyslyšené druhé straně. Zatím můžeme autora podporovat na těchto a analogických místech. Jinak řečeno, přidávám se proto, aby si někdo nemohl tahat triko, že všichni souhlasí. Já nesouhlasím.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add Ivo Mádr:
kdyby šlo o legendy, byla bych spokojená. Jenže Nejde. Jde o pravdu. A cílem inkluze nikdy nebylo a není mít všechny děti v jedné škole. Cílem má být vzdělávání všech dle jejich možností a schopností. Pokud to jde, tak v běžné škole. Pokud to nejde, dát prostor speciálnímu školství.
Inkluze je udělaná špatně pro úplně všechny. I třeba pro ty nejčastější dys. jedna hodina týdně se speciálem je směšná. na prvním stupni by to měla být hodina denně,aby to mělo nějaký smysl. Je potřeba napravit to, aby druhý jazyk nemuseli mít asni těžší jiné vady než je LMP nebo porucha komunikace. Těžký dys to nedává taky. Je tam toho hodně co napravovat.
Proto by bylo potřeba nejdříve změnit zákon a poté kompletně předělat prováděcí předpisy. Kosmetické úpravy, které se dělají dnes, vedou jen k větší destabilizaci už tak vratké inkluze. A jako další problém vidím potřebu nezasahovat do legislativy z míst lobistů. To je prostě katastrofa.Tam mizí veškerý nejlepší zájem dítěte, tak jsou jen ideologické plky.

Ferda44 řekl(a)...

Děkuji paní Karvaiové.
Její postřehy jsou tradičně přesné.
Ferda

Ivo Mádr řekl(a)...

Jana Karvaiová

Aby nedošlo k nedorozumění. Cílem inkluze na český způsob bylo začlenění "VŠECH DĚTÍ" z dané lokality do jedné spádové školy. Možná jsem to s "legendou" přehnal, ale tato naše česká inkluze je velmi špatná a bohužel nefunkční. Samozřejmě, souhlasím s tím co jste napsala.

Jirka řekl(a)...

A kdo by nesouhlasil? Nebo mám každý den vlčí mhu, když vidím důsledky "inkluze" ve škole v přímém přenosu. Ten druhý cizí jazyk pro "všechny" mne trápí nejvíc, protože neučím na národce. Pokud jdu suplovat do první a druhé třídy, vzpomenu na hodného strýčka Nera, který měl, na rozdíl od oranžových žen, děti rád.

Okomentovat