20.2.19

Lukáš Bartoň: Celoplošný zákaz mobilních telefonů ve školách je krokem zpět

Základní škola v Boskovicích na Blanensku zavedla úplný zákaz mobilních telefonů, včetně přestávek a obědových pauz. Piráti takový postup považují za nepřiměřený. O tom, zda ve výuce bude povoleno používání mobilních telefonů, by měl rozhodovat sám učitel. Zákaz mobilních telefonů mimo výuku podle Pirátů zasahuje do soukromí žáků. Piráti se ztotožňují s tím, že by měla být pozornost více věnována možnosti využívání mobilního telefonu jako nástroje, se kterým lze ve výuce pracovat.


Celoplošný zákaz mobilních telefonů, tedy i mimo výuku, je z hlediska jejich efektivního využívání ve výuce krokem zpět. Zároveň takové opatření zcela zasahuje do soukromí žáků. Možnosti využívání mobilních telefonů ve výuce jsou přitom stále větší. Mobilní telefony by tak mohly být užitečným nástrojem podporujícím rozvoj informatického myšlení. V dnešní době je třeba se naučit informace nejen vyhledávat, ale i analyzovat a vyhodnocovat a tím podporovat rozvoj nejen digitální, ale i mediální gramotnosti. Mladí lidé, kteří se umí orientovat ve složitém a předimenzovaném světě informací, nejsou snadno manipulovatelní a jsou lépe vybaveni pro život v občanské společnosti. Podstatné je nastavení jasných a srozumitelných pravidel. Je to učitel, který by měl rozhodnout o tom, kdy a jak lze mobilní telefony využít ve výuce.

Zdroj: Pirati.cz

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

"Je to učitel, který by měl rozhodnout o tom, kdy a jak lze mobilní telefony využít ve výuce."

Milí piráti. Až prosadíte, aby tato věta byla opravdu pravda, tedy aby učitel měl právo vyžadovat to, co pro vzdělávání považuje za podstatné, pak bude mít Vaše prohlášení význam.
Zatím prokazujete jen neznalost skutečné situace na školách.

"Celoplošný zákaz mobilních telefonů ve školách je krokem zpět"
S tím souhlasím. Ale když to nejde jinak. Na prvním stupni nemá mobil co dělat. Děti potřebují budovat mozkovou činnost. A o přestávkách by se měli hýbat a nesedět nad mobilem. Na druhém stupni už považuji hledání informací za nutnost. Tam jsou ICT technologie nezbytné. Pokud je zajistí škola, není mobil nutný.

Eva Adamová řekl(a)...

Na naší škole máme mobily také zakázané, ale rozhodnu-li se je použít smysluplně při výuce, rozhodně mi v tom nikdo nebrání. Myslím, že piráti ani náznakem netuší, o co při tom zákazu mobilů vlastně jde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To je tak, když se do problému nevidí a činí se prohlášení, aby byla. Takže floskule.
A když technická výchova, tak bez 3dé tiskáren ani ránu. To dá rozum. Už i tenisky, domy, zuby... Tak ještě si dotisknout nějaký ten funkční mozek.

Okomentovat