16.2.19

Jiří Mach: Školky a školy kasírují za kroužky. Chudší děti mají smůlu

České školství se stále nemůže vypořádat s neduhem, kdy děti z chudších a méně vzdělaných rodin opakují model svých rodičů. V ČR totiž více než ve většině jiných vyspělých zemí rozhoduje o dosaženém vzdělání rodinné zázemí.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Řada škol má sociální programy, do kterých mnohdy přispívají rodiče, na zaplacení kroužků chudším dětem.

Kde takové projekty nejsou, vyjde rodiče kroužek na 500 korun za pololetí. Má-li dítě sourozence a je potřeba platit víc poplatků, bývá to už problém. Nejchudší si nemohou dovolit třeba poplatek za družinu, takže v takovém krajním případě rodič nemá zajištěno odpolední hlídání, dítě je ochuzeno o další obohacující činnosti, přichází o pobyt s vrstevníky a další sociální rozvoj.

„Ve vyspělých zemích je nemyslitelné, aby se ve veřejných školách poskytovaly za úplatu služby, které by měly být standardní součástí vzdělávání. U nás některé výběrové programy například inzerují, že dětem poskytnou za úplatu osobnostní a sociální výchovu nebo lepší komunikaci s rodiči založenou na vzájemném respektu. To mi připadá opravdu na pováženou,“ poznamenala Straková.

13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen jestli se v kroužcích nedohání to, co v inkluzních kolektívech prostě zvládnout nedá. Třeba i k tomuto poznání školní ústřední inspektor za pár let dospěje.

krtek řekl(a)...

Jestli se nemýlím, tak doučování učiteli za úplatu je v Recku.

Eva Adamová řekl(a)...

"Některé veřejné školy nabízejí třídy pro nadané, jiné rozšířenou výuku nějakého předmětu, nejčastěji angličtiny, nebo dvoujazyčné vyučování a vybírají za ně od rodičů poplatky. Jsou také školy, které se těší velmi dobré pověsti, naopak z jiných není nadšená ani ČŠI. Úrovně škol se liší i podle regionů."

A celý tento brajgl se naplno spustil zavedením systému RVP-ŠVP. Zaměření základních škol nás zavedlo do pyhele a nastala situce, kdy nejkvalitnější základní vzdělání poskytují školy, které se, světe div se, zaměřují na základní vzdělání a nevymýšlejí hovadiny. Znám v Praze jednu základku, která se tváří jako základka pro nadané děti, a tak na prvním stupni navymýšlela tolik hovadin, že děcka neumí to základní. Rodiče ze spádové oblasti si rvou hrůzou vlasy a do sousedních základek jim děcka nevezmou, protož v Praze je teď poněkud přeplníno.

Včera jsem četla vyjádření Hejného, ve kterém nabádá rodiče, jimž se nelíbí Hejného matematika, aby přehlásili dítě do klasické třídy. Hezká myšlenka, jenže je bohužel mnohde v praxi jen těžko realizovatelná, protože na dost místech je ve spádové škole jen jedna třída anebo se na Hejného vrhl bezmyšlenkovitě celý první stupeň, a občas se i stává, že se učitelé vrhnou na Hejného třeba až ve třetí třídě bez souhlasu rodičů. Dítě by pak muselo dojíždět, případně měnit spolužáky, což tedy není vůči těmto dětem zrovna košer.

Pepouš řekl(a)...

Už jen ten název článku je opět ukázka "kvalitní" novinářské práce. Zlé školky a školy a chudáci chudé děti, které tím trpí. Je potřeba článek prodat, takže čím bulvárnější nadpis, tím lépe. Co na tom, že se v článku potom míchá několik věcí, které spolu až tolik nesouvisejí. Prostě ve stylu hodinky nebo holinky, obojí se natahuje.

Velmi smutné čtení jsou komentáře pod článkem. Školy a jejich učitelé jsou povětšinou považováni za ty největší zloduchy, protože jsou tak nenažraný, že se se ani trochu nestydí vybírat za kroužky peníze. Na jednu stranu se učitelům vyčítá, že chtějí jenom zvyšovat platy a žádnou práci navíc. A tady když někteří učitelé něco umí a jsou ochotni kroužek vést, tak to mají dělat zadarmo, protože to jako dělají pro děti a slušný člověk si přece nedovolí za to vyžadovat nějaké peníze ...

Bohužel stále mnoho lidí nechápe rozdíl mezi ZADARMO a BEZPLATNĚ.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Moje postrehy:
O cem se vlastne v clanku mluvi? Krouzky? Tak v nasi skole je keramicky, pevecky, basketbal, sikovne rucicky. Za takove krouzky se plati, pokud je treba nakupovat material( hlina, glazury, latky, vlna.....). Je to logicke, na to skola nema zadne spesl penize. A jestli chteji rodice dite k necemu vest, tak technpar korun ta rok je neochudi. Pokud vim, stejne krouzky napr. pod DDM jsou x nasobne drazsi.
Ten zbytek, o kterem se pise v clanku nejsou krouzky, je to bud forma doucovani nebo nadstandardni prace. A ja mam dojem, ze kapitalismus nam rika, ze za praci ma clovek dostat zaplaceno. Takze nechapu, proc by skola nemela chtit po rodicich penize a nasledne platila odmeny ucitelum. Na to totiz skola opet zadne navic penize nedostava.
Shrnme si to- chce nekdo neco navic? Zaplatis. Pro chude at jsou nejake bonusy. Nebo narveme do skolstvi tolik penez, ze reditel prestane delat veci za upaltu, protoze na to v rozpoctu v pohode bude.
A mezi nami devcaty, nevim, jake zkusenosti mate vy. Ja mam tu, ze ti nejchudsi nechteji chodit nikam na zadny krouzek. Poflakovsni je lepsi zabava. Ale treba mate zkusenosti jine.

Vít Tomis řekl(a)...

Vede-li ucitel krouzek, mel by si to "vykazovat" jako charitativni cinnost. Vzdyt to dela zpravidla za temer minimalni plat, ne-li uplne zdarma.

Simona řekl(a)...

Když jsem jela z Penny marketu, stavila jsem se v prodejne Bentley a prekvapilo mne, ze v cenove hladine, kterou bych vyclenila na porizeni noveho vozu podle mych predstav, prodejce naprosto bezostysne nic nenabidl. Mam smulu, budu dal jezdit na kole.
A pokud jde o rodice ze socialně slabsich rodin, nemaji se co litovat. Tam, kde nejsou prostredky, musi nastoupit vlastni aktivita rodiny a vytvořit diteti ten prostor. Nasi taky nemeli na placene krouzky, ale vynahrazovali mi to tim, ze se mi venovali.

Simona řekl(a)...

A jeste namet k poznamce pani Adamove stran Hejneho metody. Myslim, ze by rodice uvitali, kdyby po vzoru pořadu o vareni v restauracích Ano, šéfe byly zvlastni nalepkou na dverich označovany školy “Hejný - free”. To kdyz uz mame skoly s nalepkou “Rodice vítáni”....

Nicka Pytlik řekl(a)...

ti nejchudsi nechteji chodit nikam na zadny krouzek

A prý kolikrát ani když jsou ty aktivity zadarmo.
Odborníci na vzdělání, kontultanti, auditoří a pytlici jakbysmet jsou oprávněně přesvědčeni, že je to beztak proto, že je zapškle neinovativní učitelů nedokáží náležitě vnitřně motivovat.

E.Kocourek řekl(a)...


Chudší děti mají smůlu -- Jemináčku! A co rodiče těch dětí? Ti mají určitě taky smůlu! Dobrotivý stát by měl hbitě vytisknout nějaké peníze a pěkně jim - dětem i rodičům - to dorovnat. No jak by k tomu ty děti a ti rodiče přišli? ////

České školství se stále nemůže vypořádat s neduhem, kdy děti z chudších a méně vzdělaných rodin opakují model svých rodičů. -- Není ten výrok neúplný? Není to tak, že model svých rodičů opakují všechny děti? Pokud to tak je, tak to není neduh, ale celkem užitečná vlastnost. Nebýt toho, mohli by se na vzdělání vykašlat všichni. ////

Unknown řekl(a)...

Sorry, ale Rodiče vítáni už NE - Když jsem jako ředitel před 7 lety začínal na zelené louce, viděl projekt Rodiče vítáni jako jednu z variant inovace.
Po těch 7 letech musím dát zapravdu našim učitelkám, že to byla slepá cesta.

Proč? Zkušenosti za poslení půl rok: 1) ČŠI po mě chce, abychom dávali samé jedničky a děti nestresovali učivem, nároky a domácími úkoly. 2) Z odborného měsíčníku pro ředitele škol Řízení školy se stal bulvární plátek pro propagaci pedagogických aktivistů a „rádoby odborníků“ (č. 2/2019 raději nečtěte). 3) Tito nadšenci mluví v televizi, na konferencích a jsou už v odborných skupinách MŠMT. Jakým právem?!

Názor jim neberu, ale vadí mi, že názor této "menšíny" začíná stát aplikovat na "většinu". Začínám připravovat profilaci naší školy: Česká tradiční a konzervativní škola.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Česká tradiční a konzervativní škola

Pytlici už prve vyjádřili přesvědčení, že pokud je pámbu ráčí při životě ještě nějaskou dobu přidržet, dočkají se dne, kdy se rodiče se svými dětmi budou tlačit v zástupu před školami s tímto nápisem nad vstupními vraty.

Ygrain řekl(a)...

"Česká tradiční a konzervativní škola"

Navrhuji přidat motto: nemůžeme vám zaručit, že děti bude vždy a všechno bavit, ale garantujeme vám, že budou umět.

Okomentovat