3.2.19

Jan Vitula: Cut-off score je hloupost

Nejprve si zkusme shrnout důvody, pro které ho kraje chtějí zavést.
  1. Je známo, že děti se primárně hlásí na gymnázia. Ta gymnázia, která nejsou dostatečně kvalitní, pak berou ke studiu žáky s velmi špatnými studijními předpoklady. Zároveň ale neexistuje politická reprezentace, která by na krajské úrovni měla dostatek odvahy tyto horší školy omezit nebo zrušit.
  2. V Čechách je odnepaměti zažité to, že bychom měli vychovávat další generaci řemeslníků a dělníků. Argument, že bychom měli dostat více dětí na odborné školy a učiliště, uslyšíte při každé diskuzi se zástupci hospodářských komor.

A teď mé důvody proč ho nezavádět:

  1. Stát žádným způsobem negarantuje kvalitu základních škol. Škola je zřizována obcí a stát na ni nemá takřka žádný vliv. Přežité známkování nemá žádná přesná pravidla, takže jednička ve vaší škole může znamenat trojku v jiné škole a schopnost zaplatit dobré kantory stát zatím příliš neprojevil.
    Představte si, že dáte své dítě na veřejnou základní školu. Oficiální informace o kvalitě školy nejsou k dispozici, maximálně s jistým úsilím dohledáte zprávy školní inspekce, které ale nikdy nevyzní pro danou školu příliš tragicky. Takže nezbývá než spoléhat se na informace od přátel či ostatních rodičů. Možnost ověřit si, zda-li škola učí děti to, co budou potřebovat při přijímacích zkouškách na střední školu, nemáte žádnou. A do toho vstupuje stát s jednotnými přijímacími zkouškami, kde pokud nesplníte potřebný počet bodů, máte smůlu.
  2. Přijímací zkoušky nedokáží zohlednit sociální situaci dětí. Pokud děti vyrůstají se špatným rodinným zázemím, mohou být nadané, a přesto nemusí splnit parametry vyžadované přijímací zkouškou.
  3. Přijímací zkoušky zatím nezohledňují studijní potenciál dětí, a pokud by ho do budoucna třeba i zohledňovaly, je potřeba brát v úvahu, že tento potenciál se s věkem mění.
A co s tím?

Dle mého názoru je potřeba udělat radikální krok a prodloužit věk všeobecného vzdělávání o několik let. V posledních letech všeobecného vzdělávání pak zavést kvalitní kariérové poradenství a volitelné předměty, které vás začnou připravovat na zvolenou specializaci. Poté rovnou nastoupit buď na vysokou školu nebo na poměrně krátké roční nebo dvouleté kurzy, které vás naučí danému oboru. A k tomu bezpochyby výrazně investovat do vzdělávání včetně výrazného zlepšení kvality pedagogických fakult. Je potřeba si uvědomit že ve stávajícím zanedbaném stavu nestačí pouze navýšit výdaje na úroveň ostatních zemí. Zpočátku je potřeba investovat více než ostatní země, protože část prostředků spotřebuje samotná transformace.

Školství je skutečně ve špatném stavu. Potřebujeme okamžitou nápravu. Ale cut off score nic neřeší.

Jan Vitula je náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje.

(Cut off score = nastavení počtu bodů, které musí dítě v rámci jednotné přijímací zkoušky na střední školu dosáhnout. Stejné typy škol mají stejnou bodovou hranici.)

Zdroj: TOP09.cz

8 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Přijímací zkoušky nedokáží zohlednit sociální situaci dětí."

To rika Vitula z Top09? Jen abychom kvuli tomu zohlednovani socialni situace deti nedopadli jako Recko...

--

Jinak myslim, ze probehly dvoje centralni prijimacky bez centralne stanovene hranice pro ruzne typy skol. Zanalyzoval uz nekdo jak jina by byla situace, kdyby ta hranice byla? O kolik vic deti by diky ni bylo na tom pracaku?

Unknown řekl(a)...

Netřeba komentovat, ani "tapetovat". Ještě pár takových Brouků Pytlíků, ale on je to spíše přelétavý Motýl Emanuel, a školství klekne úplně.Jediná oblast, kam Motýl Emanuel na své životní pouti ještě nedolétl, je snad jedině pohřebnictví.
A Pytlíků se hluboce omlouvám.

Nicka Pytlik řekl(a)...

prodloužit věk všeobecného vzdělávání o několik let

Poněkud nejasnou formulaci pochopili pytlici tak, že se tento nikterak ojedinělý nápad týká prodloužení doby povinné školní docházky. Řekněme o dva roky? To tedy s už povinným rokem předškolního vzdělávání znamená pro děti dvanáct let povinností a nesvobody. To je asi tak sedmina života. No hrůza.
To je tak, když předního činovníka samosprávy napadne v nestřeženém okamžiku myšlenka a způsobí mu nemalou újmu na jeho rozpoznávacích schopnostech.
Jinak, příslušníci klanu brouků nesou poměrně dost nemile, jsou-li srovnáváni s kdejakými ujmutými tatrmany.

krtek řekl(a)...

A to prodloužení umístit na základní nebo na střední školu? MIluju výkřiky do tmy, kolik v nich emocí...

Vít Tomis řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Simona řekl(a)...

Prijmaci zkouska musi overit znalosti, schopnosti a kompetence. Rozhodne neni jejim ucelem zohledňovat (tedy rozumejme zvyhodňovat podle socialniho statusu) nektere skupiny zaku. Navic pujde o “zohledneni” schopnosti ci neschopnosti rodicu s dopadem na zaka. To je marxismus nejodpornejsiho zrna. Tricet let v háji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

rozumejme zvyhodňovat podle socialniho statusu

Možná není daleko doba, kdy ředitel školy, pokud si nesežene do prvního ročníku pár žáku z nějak 'znevýhodněného' prostředí, bude mít problém, prostěěě!

Simona CARCY řekl(a)...

Jistě se objeví nějaká neziskovka, která bude schopna na objednávku znevýhodnit vaše prostředí. Pamatuji doby, kdy se zvýhodňovalo dělnickým původem. Dneska všichni poukazují na to, že to byla prasárna. Všem je to jasné a nikdo nepochybuje. Ale druhým dechem se berou za další zvýhodňování.

Okomentovat