28.2.19

Jan Januš: Právní vědomí je katastrofální, chystáme tak komiks pro školy, říká šéf advokátní komory Jirousek

Advokáti za sebou nemají zrovna lehké časy. A před sebou zjevně také ne. Pokračuje totiž boj o pravidla advokátní mlčenlivosti. „Nedávno jsem měl vystoupení na dané téma a ohledně povinnosti mlčenlivosti na mezinárodní advokátní konferenci v Berlíně a z diskuze vyplynulo, že co je ve vyspělých státech téměř tabu, je v postsocialistických státech stále ještě neukotveným, a mnohdy zcela vadně chápaným, institutem,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda České advokátní komory (ČAK) Vladimír Jirousek, který mluví třeba i o novinkách v advokátním vzdělávání či o obecné úrovni právního povědomí.


Z rozhovoru v INFO.CZ vybíráme:

Jak hodnotíte právní povědomí lidí? Může se nějak jednoduše zlepšit?

Právní vědomí laické veřejnosti je katastrofální, a tím pádem například v politické sféře lehce zneužitelné. Proto připravujeme projekt, jak imputovat základy práva už do škol, a to pokud možno atraktivní formou, ať již komiksem, fejetonem, drobným dramatickým útvarem, který bude kopírovat řízení u soudu nebo jiné právní situace a podobně. Vycházíme z toho, že co dítě nenasaje, v dospělosti nedožene. Je příkladné, že na tomto projektu spolupracujeme i se soudci, státními zástupci, notáři a exekutory.

1 komentář:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Doufám, že tam budou stránečky o vstřícném přístupu exekutorů, o cenách právních služeb, o vymahatelnosti práva, o rychlosti soudů. Aby to žáci zavčas nasáli.

Okomentovat