5.2.19

Jan Horák: Sovětská verze dějepisu? Ať dá tajná policie od výuky ruce pryč, volá Klaus před ‚grilováním‘ ministra

Sada otázek bude ve středu mířit na ministra školství Roberta Plagu (ANO) při jednání sněmovního výboru pro školství. Zákonodárci budou chtít slyšet ujištění, kdo má hlavní slovo při tvorbě učebnic dějepisu a historie. A že tímto garantem nejsou tajné služby. Poslanci si ministra pozvali kvůli poslední výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž zpravodajci zmínili způsob výuky moderních dějin. Ministr se k tomuto tématu navíc sešel s ředitelem BIS.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

„Chci se pana ministra zeptat, zda školní osnovy či učebnice jsou v gesci ministerstva školství či bezpečnostních složek,“ avizoval pro Lidovky.cz předseda výboru Václav Klaus, s čím se na Plagu obrátí. Podle jeho přesvědčení je správná pouze jediná odpověď. „Dle mého názoru do celé věci, školství a výuky, BIS nic není. Učebnice dějepisu schvalují renomovaní historikové, rozhodně ne poručíci od tajné policie,“ dodal.

Přestože spolu ministr Plaga a první muž BIS zasedli k jednacímu stolu, resort vliv tajných služeb na učivo vylučuje. Schůzku naopak interpretuje jako snahu ministra o vysvětlení situace. „Když BIS v prosinci prezentovala svou zprávu, ministr Plaga se k ní stavěl velmi rezervovaně. Již tehdy avizoval, že se bude chtít s ředitelem BIS sejít a zjistit, z jakých zdrojů se při tvorbě této zprávy vycházelo,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí resortu Aneta Lednová.

4 komentáře:

Ivo Mádr řekl(a)...

"Sovětská verze dějepisu"?
Téměř 30 let od pádu komunismu v Československu a v celém východním bloku marně hledám učitele dějepisu, který propaguje takovou interpretaci dějin. Vyjádření BIS zřejmě souvisí s rusofobií, která se rozpoutala v poslední době.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Někomu se zastesklo po studené válce.

Unknown řekl(a)...

No jo, někteří už prý viděli ruskou armáda na Šumavě.

Simona CARCY řekl(a)...

Nechat mluvit, ale hlavně poslouchat Klause o školství je stejně poučné, jako poslouchat Tvrdíka vykládat o řízení aerolinií.

Okomentovat