10.2.19

Ivana Šimánková, Andrea Zahradníková: Největší stres způsobují učitelům rodiče. Kvůli nízkému uznání i platům lidé ze školství odcházejí

Školní vyučování se během desetiletí velmi změnilo. Pronikly do něj moderní dotykové technologie, které dnes patří do běžného života dětí. S tím je nutné počítat i při přípravě budoucích učitelů. Podle Heleny Koldové, děkanky pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, je velmi důležité, jak si s moderními trendy poradí škola z hlediska přístupu učitelů. „Klade to na učitele velké nároky, aby dokázali tu změnu přinést do vyučování a dokázali děti motivovat,“ říká.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Důvod podle mě velmi souvisí s velkou psychickou zátěží a malou společenskou prestiží. U nás učitelé nemají velké ohodnocení finanční ani společenské, i rodiče na ně někdy nahlížejí neadekvátně výkonu, jaký podávají,“ myslí si Helena Koldová.

Svá slova opírá o nedávný průzkum, v němž psychologové hodnotili zátěž učitelů. „Ukázalo se, že nejvíce stresujícím faktorem pro učitele jsou rodiče. Bohužel rodiče jsou dnes velmi zaměstnáni a pak možná nezbývá tolik času a trpělivosti pracovat s dítětem nebo se ptát na problémy ve škole. Často pak musí tyto aspekty suplovat škola a dochází k disproporcím pohledu rodiče a učitele,“ dodává děkanka pedagogické fakulty.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

moderní dotykové technologie, které dnes patří do běžného života dětí

Ale ta cena!
Takový montessori hmatový pytlík přijde na pěkných pár stokorun.
Škoda jen, že do běžného života dětí už nepatří standardní dotykové nástroje jejich výchovy.


nejvíce stresujícím faktorem pro učitele jsou rodiče

Pikantní je, když se z učitele/učitel stane rodič/rodička.
To se pak teprvá dějí věci! Nejlépe pak v rámci jedné školy.

E.Kocourek řekl(a)...

Komu na těch moderních technologiích připadá dotykovost jako významná nebo dokonce klíčová vlastnost, tak ty technologie nepochopil. ////

Okomentovat