19.2.19

Interview ČT24: Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Povinný předmět technika na školách. To je plán premiéra, který se pokusí prosadit. Změny chtějí také kraje zavedením hranice úspěšnosti pro přijetí na střední školu. Vyřešily by podobné nápady problém s nevytíženými obory a nedostatkem technicky vzdělaných absolventů? K čemu míří české vzdělávání a jak se změnila kvalita?
Video na webu České televize

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Vůbec z toho rozhovoru nemám dobrý pocit. Zdá se mi, že Plaga je fakt dost slabý na to, aby cokoliv rozumného prosadil. Učitelská veřejnost se za něho sice postavila, jenže její důvěra pravděpodobně vyvěrá pouze z toho, že Plaga se do ničeho nehrne hlava nehlava, což je po ministrovi typu Valachové snad opravdu jakýsi klad. Domnívám se ale, že až dojde na lámání chleba, že až bude opravdu potřeba něco rozumného razantně prosadit, že se nedočkáme. Ukázkou může být jeho minimální aktivita při prozazení příplatků třídním učitelům v parlamentu a jeho souhlas se strukturou navýšení v letošním roce. Těch pět procent do nenárokových složek skončí bůhvíkde a v budoucnu nebude problém je učitelům zase sebrat. Obávám se, že jeho přístup "já neříkám tak ani tak, ale na má slova dojde" k ničemu dobrému nepovede. A mám trochu strach, že jednou z prvních věcí bude problém s navýšením platů učitelů od ledna 2020. Původně slibované navýšení už Schillerka v podstatě shodila ze stolu, prý už nebude takový ekonomický růst, a Plaga i odbory mlčí. Ono je přece důležitější napřed přidat důchodcům, protože mají pro ANO největší voličský potenciál, mezi učiteli voličů ANO není zdaleka tolik, ani absolutně, ani procentuálně.

Veronika Valíková řekl(a)...

Mně se naopak zdá, že ministr Plaga je rozumný člověk, který se vyhýbá extrémům. Pokud to někdo považuje za slabost, já to naopak vítám. Pěkný den.

Eva Adamová řekl(a)...

A mně se naopak zdá, že na některých jeho prohlášeních je patrný silný vliv aktivistů. Některé věty zní, jakoby lezly z huby Bobovi nebo Tomášovi, a ne ministrovi školství, který by měl být schopen v budoucnu něco ovlivnit. A třeba jeho vyjádření, že asistenti ve třídách se budou nahrazovat sdílenými asistenty ne kvůli nedostatku peněz, ale kvůli tomu, že ministerstvo přišlo na to, že je to pedagogicky vhodnější, je alibismus nejhrubšího zrna. Chvílemi se mi z něho dělalo úplně stejně šoufl jako svého času z Chládka či Valachové. Taky jsem si o něm donedávna myslela totéž, co paní Valíková, nicméně dění v několika posledních měsících mne trochu zviklalo.

Jeho netečnost ohledně příplatků třídním učitelům jsem již zmiňovala. A ono to bohužel povede k tomu, že z těch 5 % nenárokových se k učitelům na malých školách dostanou jen drobky, podstatná část peněz skončí na velkých školách. Jenže na kantora na malé škole připadá v průměru víc mimovýukových povinností než na kantora na škole velké. I zde jsou výchovní poradci, ICT koordinátoři atd., učí se tytéž předměty a o kabinety se také musí někdo starat, předmětových komisí je také stejně, což nahoře nikomu vůbec nedochází. A zatímco třídní na malé škole má s bídou 500 Kč třídního příplaku, na velké škole má trojnásobně víc za tutéž práci.

Posun povinné maturity z matematiky pro gymnazisty o jeden rok také ničemu nepomohl, děcka s tím počítala, kantoři taky, a jeden jediný vliv, který to má, je ten, že děcka zase na matiku kašlou a kantoři a veřejnost už toho hop sem hop tam začínají mít plné zuby. Místo neustálých žvástů o maturitě z matematiky, by se měl spíše zamyslet nad tím, že na některých oborech se bude povinně maturovat ze tří předmětů a na některých jen ze dvou, což nedává hlavu ani patu.

Novela inkluzivní vyhlášky se také moc nepovedla, bo se do ní propašoval onen zmíněný sdílený asistent a další problémové věci. Jistě, my víme, že inkluzi nejde jen tak odstřelit, ale že by se ohledně jejího zavádění mělo výhledově něco pozitivního dít, na to to rozhodně nevypadá.

A k tomu přistupují další věci: informovanost učitelů ohledně revizí RVP je stále téměř nulová; přetrvávající chyba v přijímacím řízení, kdy žák podávající si druhou přihlášku na učební obor, je při vyhodnocení na maturitním oboru srovnáván s těmi, kteří měli dvě možnosti vykonat zkoušku, kdežto on jen jednu; naprosto komunikačně nezvládnutý dotazník pro ředitele ohledně kvalifikovanosti a aprobovanosti pedagogů, kdy ministr vůbec nezvládl přesvědčit ředitele o jeho potřebnosti, o tom, že je v tomto směru potřeba začít něco dělat, bo nám některé předměty za několik let nebude mít kdo učit. A o tom, že by se v tomto směru kromě onoho dotazníku něco opravdu dělo či alespoň plánovalo, nemůže být ani řeči, protože se na ministarstvu vrhli na strategii školství do roku 2030. No tak hlavně, když budeme mít strategii, ta to opravdu vytrhne,

Ale asi bych po Plagovi, který se dle mého v regionálním školství nic moc neorientuje, chtěla zázraky, a ty se bohužel nedějí.

Josef Soukal řekl(a)...

Tvrzení o probíhající maturitní diskusi by bylo k smíchu, kdyby nebylo k pláči. A odůvodnění přesunu hodnocení písemných prací do škol je prostě katastrofální přešlap.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já si už o ministrech nemyslím vůbec nic.
I když - loutky????

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jedním z velkých problémů, který prorůstá zdejším vzdělávacím systémem, je až chorobná potřeba neustále něco měnit. Už se ani neříká, jak a co se má zkompetentňovat. Zásadní je, aby to bylo nějak jinak a něco jiného. Mnohé se už mění ještě dřív, než se to vůbec stihlo realizovat.
Naštěstí to pytliky nikterak neomezuje. Učí svoje žáky to, co uznají za potřebné, způsobem, který považují za vhodný. Celé ministerstvo školství jim tím pádem může být ukradeno.
Nejhorší je, když se ministr začne bát, že přijde o svojí sesli dřív, než si stihne vybudovat pomníček na věčné časy.

Okomentovat