12.2.19

FTV Prima: Obědy zdarma u nás nebudou pro všechny. Jak je tomu v zahraničí?

Díky tomu, že se hnutí ANO a ČSSD nedokázaly dohodnout, vznikl zdánlivý protimluv. Obědy nebudou pro všechny, ale budou, a to jen pro děti ze sociálně slabých rodin.

Z článku na iPrima.cz vybíráme:

V Evropě je systém obědů zdarma zaveden pouze ve dvou zemích, a to ve Švédsku a Finsku. Finové program zavedli už v roce 1948 a nárok na ně mají všechny děti od předškolního věku až po maturitní ročníky. Švédsko platí obědy školákům od 7 do minimálně 16 let. Program tam funguje už od roku 1973. Obědy servírují, jak už je ve Švédsku zvykem, formou švédských stolů.

Letos v září se připojí i Slovensko. Nárok na bezplatné stravování přes poledne budou mít všechny děti na základních školách. Slovensko to bude ročně stát až 120 milionů eur pro 513 slovenských dětí. Obědy plně hradí i Skotsko a Anglie, ale pouze dětem do věku 7 let.

Ve zbytku Evropy se státy snaží pomoci alespoň sociálně slabým rodinám. Tyto programy se ale setkávají často s nepřízní jak dětí, tak rodičů z těchto rodin. Je totiž nutné zajistit anonymitu žáka, který má obědy zadarmo, aby si ho spolužáci kvůli tomu nezačali dobírat nebo dokonce šikanovat. Ze strachu pak některé děti na obědy zdarma nechodí.

1 komentář:

V. řekl(a)...

Nárok na bezplatné stravování přes poledne budou mít všechny děti na základních školách. Slovensko to bude ročně stát až 120 milionů eur pro 513 slovenských dětí.

Jsou vsechny informace z clanku stejne duveryhodne?

Okomentovat