25.2.19

DVTV: Školní počítačová revoluce? Stát změní výuku informatiky. Je na čase, říká Růžičková

Cílem je, aby děti více porozuměly tomu, jak počítače pracují, a aby uměly informaticky myslet, není dobré být ve vleku technologií, míní Daniela Růžičková z Národního ústavu pro vzdělávání. Základy programování a algoritmizace by se měly na školách začít učit za necelé dva roky, pilotní projekt už běží. Práce s textovým editorem do nové informatiky úplně nepatří, děti ale o výuku uživatelských dovedností nepřijdou, tvrdí Růžičková. Do výuky by se měli zapojit i učitelé dalších předmětů, náklady na obměnu techniky prý budou v řádu miliard.Video na Aktuálně.cz

14 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Já chápu paní Růžičková, že Váš projekt potřebuje publicitu, ale už je to poněkud ohraná písnička. A výuka aplikací do Informatiky patří, stejně jako znalost jak počítač funguje a stejně jako algoritmy a programování. To vše dávno učíme i bez vašeho rádoby projektu, který se sice údajně pilotuje, ale bez návaznosti na ostatní předměty a bez stanovené konkrétního počtu hodin. A založit výuku na Scratchi, i když nic proti němu, ale není to trochu slaboduché???. A ty pracovní listy k tomu, no nevím.... Děti by Vám asi poděkovaly. No ale snad zvítězí nakonec zdravý rozum. Moc si to přeji.

Eva Adamová řekl(a)...

Několik let jsem informatiku neučila. Letos jsem se k tomu dostala v 5. ročníku asi po šesti letech a nestačím zírat, jak rapidně šly u dětí dolů hlavně základní uživatelské dovednosti, které jsme je dřív ani nemuseli učit. Už jenom používání klávesnice je velký problém. Proč? No protože už nám do páté třídy dorazila tabletová generace. Děti už nevlastní notebooky a nepoužívají notebooky rodičů či starších sourozenců, ale ťapkají prstíkem na tabletu nebo nadupaném smartphonu. Takže mám úplně opačné pocity než paní Růžičková a domnívám se, že budeme muset učit děti právě ty nejzákladnější z nejzákladnějších uživatelských dovedností nebo budou počítačově negramotné.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ano paní Adamová, je to přesně tak. Ani doma už nemají počítače. Všechno co v rodinách potřebují mají na mobilech, maximálně nějaký prohlížeč na "joutube" chytré televizi. Nevědí co je složka, co je soubor a o empétrojkách si myslí, že jsou to prostě písničky. Neumí napsat velké písmenko na klávesnici, natož pak s čárkama. Jako mě to nevadí, rád je to doučím, ale v JČU to zřejmě vidí jinak.

Jirka řekl(a)...

Mohu potvrdit hlasy paní Adamové a pana Nutze. Pokud na počítači PRACUJI, pak musím výsledky uložit. Právě si hrajeme se stromovou strukturou, vytváříme různé typy souborů a já žasnu, jak se vytrácí nejen dovednosti, které jsem v době, kdy byly počítače snad jen ve škole, učit nemusel, ale hlavně ten fištrón. Fištrón asi bez chtění nemůže existovat. Na to by nějaký projektík nebyl? Kostlivci ze skříně mi podávají praktické návody na procvičení a zhodnocení staré bratru patnáct i více let a dnešním překotně vyvinutým dětem se zdají těžké až příliš. Ještě jejich rodiče ten fištrón měli. Kam se poděl? Proč ho nepředali svým dětem? Kolik PC na jednoho žáka je optimální počet pro rozvoj informatického myšlení? Pro sebe odpovědi mám, ale možná sem zavítá nějaký student učitelství. Rád se zúčastním i výzkumu pro potřeby diplomové práce.

E.Kocourek řekl(a)...

Co ty náklady na obměnu techniky prý budou v řádu miliard ? Děsí mě to a obávám se, že to půjde ve stopách INDOŠe. Proč by se kvůli novému způsobu vyučování měla obměňovat technika? ////

Obvyklou záminkou (vydávanou za důvod) pro obměnu techniky bývá nechvalně známý komplot Intelu a Microsoftu (ve kterém dnes už nejedou zdaleka jenom firmy, které mu daly jméno). Jenže kdo skočí na tenhle špek, ten nerozumí informatice! ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si říkali, že to je nejspíš jen u těch pytliků. A jak to tak vypadá, bude to v celém baráku. A tak jen připomenou, že v dobách, kdy měla doma přístup k počítači řekněme polovina žactva, a z té poloviny polovina i spřístupem na net, řekli pytlici žákům, co mají udělat do příští hodiny, a oni to udělali. Kdo nevěděl, poptal se v okolí, početl v knihách, zajímal se!
Dnes se to všechno dělá ve škole, krok za krokem, třeba natřikrát, a přesto tomu mnozí nerozumějí do takové míry, že pokud práci vůbec odevzdají, pak po termínu. Z původního textu zadání se postupem času stává několika stránková brožura. Pytlici to mohou pěkně sledovat, protože dobrých dvanáct let se to prakticky zadání nemění.
Asi nejzajímavější na tom je, že si to dítka ani neřeknou. A to dokonce ani v rodině sourozenci ne.
Jo, a na semináře z informačních a komunikačních technologií docházívala i děvčata, která se technickým oborům věnovat tedy rozhodně nehodlala. A mydlila skriptíky, jen to hvízdalo.
A s tím stříháním kartiček z papíru to v spredšítu pořád nějak drhne. K optimnalizaci jejich počtu se už ani nedostaneme. Doba se začíná měnit čím dál, tím překotněji. Bohužel k tomu překotěnému.
Toho fištronu je doopravdy nedostatek. Důvtip, to je, co tu chybí. Nejspíš se už všechny zásoby přerozdělily. Je to jako s tím rozumem z Nesmrtelné tety.
"Udělej to červené."
"Jak? Červené..."
"No, říkám, červené!"
"Já tomu nerozumím."

poste.restante řekl(a)...

To je neskutečné.
Kdybych takto někdy obhajoval některý z firemních projektů, kterých jsem se účastnil, tak by mne nechali posluchači mluvit nanejvýš 5 minut a pak by mne vynesli v zubech.

Nejde o projev. Nemůže být každý táborovým řečníkem.
Ale o obsah sdělení.
Formulovat problém tak, aby byl řešitelný počítačem? A kolik lidí to umí a kolik lidí to bude reálně dělat? To si vážně někdo myslí, že nakoupíme robotické včelky a z ČR bude nové Silikonové údolí? Popeláři už nebudou tahat popelnice, ale programovat dráhu robotických popelnic?

Kolik učitelů ČJL umí reálně používat třeba Word? Natožpak ho učit? A pedagogické fakulty se "připravují".
Takže učitele nemáme ani na informatiku teď, ale do roka a půl posedne kantory nejspíš informatický duch svatý a všichni se dovzdělají.
Technické vybavení nemáme, ale když budou miliardy, tak to půjde.
No a když nebudou, tak budeme mít nastartovanou změnu, v rámci které přeoráme výuku, (mimochodem tím téměř nehloupějším způsobem,) vyprodukujeme nová ŠVP a pak si budeme šťourat v nose, jako když se zrealizoval SIPVZ a "jediné" co chybělo, byly počítače.

Ve chvíli, kdy se dnes pokazí auto, tak jediné, co může řidič udělat, je zavolat odtahovku. A nikoliv nějak imaginárně "si poradit".
Ve chvíli, kdy se pokazí elektronika, udělá dnes každý jedinou věc. Vypne a znovu zapne. A pak zavolá někoho, kdo tomu rozumí.

Ale předpokládáme, že když to učitelům vysvětlíme, tak budou nadšení.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ještě by mě docela zajímalo, jak mají na pilotních školách zajištěnou výuku práce s počítačem a všech nenáviděných aplikací, když pilotují jen ten jejich rádoby projekt? Zřejmě jde o pokusy na dětech. Nebo že by to učili po škole?

mirek vaněk řekl(a)...

Diskuze to hezky rozhrábla.

Řadu let všichni učí děti hlavně aplikovat a hodnotit a znalosti a dovednosti jsou něco podřadného. A podle toho to vypadá.

Zrovna tak mobil to je čirá konzumace - data, písničky, blbuvzdorné aplikace, kdo si víc zaplatí má lepší stroj a aplikace.
Počítač to byl zázrak, kde dítě zkoušelo co to umí a jak to udělat lepší aby to umělo víc. Nebylo to tolik o penězích, jako o šikovnosti.

Kolik matikářů umí učit Excel a kolik češtinářů Word. Takže spousta rychlokvasných školení. Nebo že by sekretářka? Ale ovládat neznamená umět naučit.

Zdá se mi, že reformátoři ICT zůstali pozadu. Děti už jsou jinde. Dnes frčí aplikace. Tedy užití mobilu ke všemu možnému. Čekat, že děti budou houfně pogramovat je naivní. ICT se tím dostane na úroveň matematiky. Kdy se děti budou ptát, k čemu nám to bude.
Nositelem reforem by měli být učitelé ze škol, kteří jsou v kontaktu s realitou a ne akademici, úředníci a funkcionáři.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Proč tohle někdo neudělá jako volitelný předmět? Mnoho dětí má dnes problém s pochopením algoritmů obyčejných počtů. Takže do nich ještě budeme hustit programování! A navíc je to o penězích. Školy jsou dnes v čudu s učebnicemi, pracovní sešity si údajně protiprávně platí rodiče, počítačové učebny často zastaralé už dnes. ICT správci samouci, ti dobří se vám na plat ve škole vykašlou. A do toho má přijít revoluce. To zas někdo už vyhlíží grant nebo šablony aby mohl čerpat. Bože chraň nás, tohle musíš vidět!

Radek Sárközi řekl(a)...

Aby to nedopadlo jako o článek výš s těmi počítači k maturitnímu testování...

Eva Adamová řekl(a)...

ASi by nebylo špatné nahodit výše uvedené komentáře do diskuze ohledně revizí RVP.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kolik matikářů umí učit Excel a kolik češtinářů Word.

A kolik z nich umí učit Calc a kolik Writer? A v kterém předmětu se budou dělat třeba databáze? V zeměpise? A vektorová grafika bude nejspíš v základech společenských věd. Nebo kde se kromě matematiky taky bere logika?

Petr Vilímek řekl(a)...

Nevím, nevím, ale pokud tato paní bude prezentovat nějakou změnu, tak žádná změna nebude. Však ona to podává takovým způsobem, jako by tomu vůbec nevěřila a nestála si za svými slovy.
Pokud práci s aplikacemi budou učit neinformatici, pak se na většině škol zhorší úroveň dovedností žáků. Pokud stát, kraje a obce nezačnout pravidelně obnovovat IT techniku na školách, pak se taky nikam nehneme.

Okomentovat